avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate Andreia Brotea

Activitate Andreia Brotea

Buna ziua,
As dori o informatie referitoare la angajarea unei persoane incadrate in gradul III invaliditate. Este specificat undeva obligativitatea angajatorului de a incheia contract individual de munca cu timp partial (4h/zi), sau respectiva persoana poate lucra norma intreaga de 8h/zi?

Multumesc.
Buna ziua,

Vechimea in munca se pastreaza si cu doua ore lucrate pe zi sau se calculeaza in functie de numarul de ore lucrate? Contributia la asigurarile sociale are vreun prag minim? Poti beneficia de spitalizare gratuita si cu doua ore pe zi lucrate?Exista vreo lege, reglementare care stipuleaza ca actionarul care este administrator sa aiba obligatoriu contract de munca?

Va multumesc,
Ana

In ce situatii concrete se poate inregistra diferenta dintre salariu si indemnizatia de concediu (de maternitate) prevazuta la art. 66 din Contractul Colectiv de Munca aplicabil al nivel National?
Cum se reflecta in contabilitate aplicarea prevederilor art. 66 din Contractul Colectiv de Munca aplicabil referitoare la compensarea diferentei dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala?

Va multumesc,
Ana
In ce situatii concrete se poate inregistra diferenta dintre salariu si indemnizatia de concediu (de maternitate) prevazuta la art. 66 din Contractul Colectiv de Munca aplicabil al nivel National?
Cum se reflecta in contabilitate aplicarea prevederilor art. 66 din Contractul Colectiv de Munca aplicabil referitoare la compensarea diferentei dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala?

Va multumesc,
Ana
Răspuns la discuția Bonuri de masa
Am si eu o intrebare.
Daca se acorda bonuri de masa, acest lucru trebuie specificat obligatoriu in contractul individual de munca, sau este optional?
Multumesc
Răspuns la discuția urgent contributii somaj tehnic
Am si eu doua intrebarei si anume:
- in afara de deciziile de suspendare ale angajatilor si de notificarea catre ITM, se mai depune si altceva pentru a beneficia de prevederile OUG 28/2009?
- referitor la raspunsul de mai sus, in ca anume consta acel dosar (prin care se demonstreaza ca am beneficiat de OUG 28/2009)?

Multumesc.