avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Activitate user_nou

Activitate user_nou

Multumesc.
s-a declarat apel, care la sedinta de judecare a apelului a fost respins, pe motiv ca cerintele din apel nu aveau temei ( ceva de genul lungeste, Doamne, boala). Nu a mai facut apoi recurs, deci la termenul de expirare hotararea dinainte a fost declarata definitiva si irevocabila. Deci terminarea casatoriei incepe din momentul in care a fost declarata definitiva si irevocabila sau din momentul in care a fost pronuntata hotararea de divort, dar pe urma a mai aparut apelul in peisaj?
Deci data terminarii casatoriei este data la care a fost declarata definitiva si irevocabila, nu data la care a fost pronuntat divortul.
Buna ziua.
Poate cineva sa imi spuna care este data de terminare a unei casatorii prin divort: cea la care a fost pronuntata sentinta( cu drept de recurs) sau cea la care a fost declarata definitiva si irevocabila( dupa apel) ?
Multumesc.
Răspuns la discuția inregistrare divort in Romania
Multumesc pentru promptitudine. Are vreo importanta ca noi nu am locuit pe perioada casatoriei deloc in Romania si nu mai avem ca acte romanesti decat pasaport romanesc cu domiciliul in strainatate? Plus ca fiecare dintre soti provenim din judete diferite.
inscrierea divortului trebuie sa o facem fiecare acolo unde a avut ultimul domicili in Romania?
Buna.
Cred ca aici este locul cel mai potrivit ca sa gasesc un raspuns corect pentru problema mea. Lucrurile stau asa: m-am casatorit la Ambasada Romana din Spania si am divortat in Canada. Am aflat ulterior ca trebuie sa inregistrez divortul in Romania ca sa fie totul in regula. Unde anume in Romania se poate inregistra divortul ( nu mai locuiesc acolo de multi ani)? trebuie sa ne prezentam ambii fosti soti ca sa il inregistram sau putem sa delegam un avocat sa il inregistreze?
Daca se prezinta unul dintre soti in Romania la inregistrare, celalalt poate sa delege un avocat sau cum se procedeaza?
Multumesc frumos tuturor celor care ma pot ajuta cu vreo informatie in aceasta problema.
Răspuns la discuția Divort fara martori
din toata treaba asta vor iesi in castig avocatii. Voi va veti balacari ca la usa cortului, avocatii vor cere mai multe termene, deci vor lua mai multi bani, copilul va avea de suferit enorm, iar rezultatul va fi acelasi: veti fi divortati. Puteti face asta si fara circ, de comun acord, de la primul termen. Se va mai da un termen pentru stabilirea custodiei copilului si a conditiilor, in cazul in care nu aveti divergente si pe tema "ia tu frigiderul, iau eu aragazul, iei tu catelul, iau eu hamsterul, iar canarul il impartim pe jumatate". Dati dovada de intelepciune!
Multumesc pentru raspuns:) Pot afla unde anume se poate depune cererea de divort, daca acum nu mai avem domiciliul in Romania, si la origine suntem din judete diferite?
Se poate deschide actiune de divort in Romania pentru romani casatoriti la ambasada din Spania, sotii traind numai in strainatate, neavand nicio zi locuita in Romania impreuna?
Răspuns la discuția Imputernicire pentru bunici
Multumesc pentru raspuns. Am facut aceste documente, dar credeam ca mai este necesara o imputernicire speciala pentru bunici, pentru perioada cat vor sta copiii in Romania, ca sa poata actiona in numele nostru,in cazul in care este nevoie. Am citit pe un forum mai demult despre o astfel de imputernicire data, dar nu mai stiu unde, pentru ca atunci nu ne preocupa aceasta problema.