avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Activitate Rarada

Activitate Rarada

cocuta1973 a scris:

Concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani se considera sau nu vechime in munca ( pt calcul spor vechime)??



Intreruperea activitatii pentru crestere copil pana la 2 ani (fara a primi indemnizatie de maternitate/cresetere copil) este considerata vechime in munca?
Mai precis: Cum anul trecut nu am avut niciun venit impozabil(pentru ca am urmat cursurile unui masterat), nu am dreptul la indemnizatie. Anul acesta vreau sa iau CCC. Deci as vrea sa stiu precis daca suspendarea contractului de munca pentru CCC este considerata vechime.

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Concediu de maternitate
Multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca nu conteaza daca copilul se va naste in Romania sau nu. Important este ca eu sa fi contribuit la asigurarea sociala minim o luna in ultimele 12 luni.
Insa, ma intreb, nu este posibil sa beneficiez de concediu fara plata de cresetera copilului (timp de doi ani?)

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Rarada
Buna ziua,

1. In primul rand va multumesc pentru raspunsurile la intrebari.

Am cinstata insa niste erori in datele pe care le-am dat si deci, rectific:

- sunt profesor titular in invatamant
- in anul scolar 2007-2008, am avut 6 luni (septembrie 2007 - februarie 2008) concediu de studii cu plata; iar urmatoarele 6 luni (martie 2008 - august 2008) cocediu de studii fara plata.
- anul scolar 2008 - 2009 (acest an) am concediu fara plata (cum prevede legea cadrelor didactice, am dreptul la un an de concediu fara plata o data la 10 ani)

Observatie: In acesti doi ani am urmat(urmez inca) studii universitare in strainatate

Acum sunt insarcinata in 6 luni si va trebui sa nasc in august. Voi naste in strainatate, aici, in Franta.
Intrebarea mea este: as putea sa beneficiez de concediu de maternitate/CCC (2 ani) pentru a-mi putea pastra titulatura?(repet: sunt profesor titular in invatamantul preuniversitar). Deci voi naste in strainatate, aici, unde fac si studiile.

2. O alta problema ar fi aceea a contributiei la casa de asigurari de sanatate:
In Romania am contribuit pana in luna martie 2008, apoi am avut aici asigurare. In plus, am lucrat (obligata fiind sa fac un stagiu pentru ca fac un master profesional) timp de 4 luni si deci, am contrinuit direct la casa de asigurari de sanatate din Franta 4 luni "din cele 12 luni anterioare nasterii". Cum Franta face parte din categoria tarilor cu care statul roman are incheiat contract de colaborare, ma intreb daca mai este necesar sa platesc din urma la casa de asigurari din Romania pentru a beneficia de indemnizatie de CCC.

3. Pentru a depune cerere de concediu, trebuie sa iau adeverinta de la "medicul de familie", dar eu sunt aici urmarita de medicul de familie; in cest caz, banuiesc ca trebuie sa iau adeverinta, sa o traduc, s atraduc si alte acte etc etc.

4. Problema domiciliului(faptul ca mi-am reinnoit pasaportul si am ales sa am domiciliul aici pentru o perioada pt ca in Ro nu aveam domiciliu stabil) poate fi o problema?

Sper sa aveti rabdare sa cititisi sa raspundeti mesajului meu.




Multumesc anticipat.

Rarada