avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate dorin77

Activitate dorin77

Doresc sa aflu regimul de facturare din punt de vedere al TVA-lui in cazul unui imobil nou ( apartament cu 80 mp utili) , cumparat de la un dezvoltator in 2014 , cu TVA , pe care l-am dedus .
Cum facturez dpdv al TVA-lui catre un client persoana juridica ?
Multumesc frumos .
Buna ziua ,

va rog sa imi spuneti cum se poate stramuta un proces de majorare pensie alimentara , fosta mea sotie fiind avocat practicant in baroul in care se judeca cauza ? Multumesc
Buna dimineata ,

intrebarea mea este vis a vis de majorarea pensiei alimentare . Nu figurez ca si salariat , dar sunt actionar la 2 firme , una suspendata pe 3 ani , cealalalta , profitabila , dar nu distribuie nici un dividend din profitul realizat . Ce relevanta au aceste aspecte in stabilirea cuantumului pensiei ? Ce relevanta are ( subiectiva sau nu , pt judecator ) situatia prospera a firmei care activeaza ( mentionez ca sunt 2 asocati in cadrul actionariatului si , in motivarea actiunii de majorare a pensiei se descrie situatia financiara a firmei ) . Tb sa mai spun ca prin hotarirea de divort s-a stabilit cuantumul pensiei la 25%din veniturile tatalui , dar nu mai mult decit salariul minim pe economie , iar in actiunea intentata se cere majorarea pensiei la 1500 ron . Va multumesc frumos , Dorin77