avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate Gelutzu

Activitate Gelutzu

Răspuns la discuția Dezbatere succesiune
Si valoarea e cea de acuma cu imbunatatiri aduse doar de noi, fara niciun aport al ei, sau valoarea din care se scad investitiile facute dupa?
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune
Multumesc frumos pentru raspuns. As mai avea 2 intrebari.. Din 91 sau 92 cand s`a mutat el din casa, s`au mau facut imbunatatiri apartamentului.
1.Partea ei de 1/8 trebuie sa fie din valoarea apartamentului fara imbunatatiri nu?
2. O poate obliga acea femeie pe maica`mea sa vanda apartamentul sau sa faca ceva sa`i dea partea ei de bani?
Multumesc
Buna ziua. Problema mea suna in felul urmator: parintii mei au cumparat un apartament in urma cu peste 30 ani in contractul caruia apareau ca beneficiari doar ei si nu era stipulat nimic de viitorii posibili copii. In 91 au divortat, nefacandu`se partaj, iar in urma cu vreo 7 ani el s`a recasatorit cu persoana cu care era din 91, locuind la ea in apartament si eu cu inca 2 frati ramanand impreuna cu mama in apartamentul cumparat de ei 2. El a murit si din cate am inteles, actuala sotie ar avea niste drepturi la partea lui de apartament. Intrebarile mele sunt: cat anume reprezinta dreptul ei? si noi, copiii, avem vreun drept la apartamentul ei? Ma gandesc ca daca ea are drept la o parte din ce a avut el, el nu are drept la o parte din ce a avut ea inainte sa se casatoreasca, respectiv noi, urmasii lui? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Restructurare de post.. ajutor!!!
Prima oara cand a venit vorba de demisie a fost acum 2 saptamani si a fost ceva de genul: Daca ti`ai gasit vreun job undeva si vrei sa pleci mai devreme, poate putem rezolva sa`ti semnezi demisia mai devreme.. Apoi saptamana trecuta a fost ceva de genul: Uite, am vorbit cu X (cineva cu functie mai mare in firma), si putem rezolva sa iei 2 sau 3 salarii daca iti dai demisia pana vine decizia cu restructurarea.. Insa daca astepti pana vine, e posibil sa nu mai primesti nimic pentru ca voi avetzi contracte colective de munca .. si nu scrie nicaieri ca trebuie sa primiti ceva..
De aceea mi se pare si mie dubios ca tot se incearca, usor-usor, convingerea mea de a`mi da demisia..
P.S.: De restructurare si ca eu sunt fericitul "ales" mi s`a zis acum aproape o luna.. Si decizia scrisa abia in iunie ajunge cica... Coincidenta ca intarzie sau e totul calculat oare? :-??
Buna ziua tuturor.. Ca si altii, si eu sunt afectat de restructurari de posturi.. Desi lucrez de 2 ani ca merchandiser la o firma de ciocolata, sunt ultimul venit in firma. Si faptul ca nu am copii, ceilalti colegi avand, cica a contat in alegerea mea ca "restructurat".. Decizia in scris inca nu a venit, dar ajunge la inceputul lunii iunie.. Si mi s`a zis ca daca imi dau demisia acuma as putea primi 2-3 salarii compensatorii, insa daca astept pana vine plicul cu decizia e posibil sa nu mai primesc nimic, deoarece cica nu era stipulat in contractul colectiv de munca sa primesc ceva in cazul in care ma aflu..
Astept cu nerabdare pareri sau sfaturi din partea d-voastra.. Multumesc anticipat..