avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate NeDY

Activitate NeDY

va multumesc pentru raspuns.Am luat legatura cu un avocat si a ramas sa le faca un raspuns.Nu am fost dat inca in judecata.Vroiam sa mai consult si alte pareri.Poveste este mai lunga...cel pe care l-am sters avea masina lovita cu o saptamana inainte.Mi-a povestit cineva ca a fost baut a intrat intr-o masina si sa inteles cu ala (nu au mai fost la politie).Politistul care mi-a retinut permisul se cunostea cu cel pe care l-am sters eu...si incercau sa ma convinga ca i-am lovit si aripa si 2 usi.Cand a vazut ca nu sunt de acord ...atunci sa enervat si a zis ca imi retine permisul si imi da amenda.Eu in procesul verbal am trecut doar colt bara fata ca am lovit.Acum ce au mai facut ei mai departe nu stiu :(.
Acum 2 ani i-am sters bara cuiva in parcare fara sa imi dau seama.Dupa 2 zile am fost chemat de politie sa vada masina si mi-a fost retinut permisul pentru fuga de la locul accidentului si amenda.Acum mi-a venit de la firma de asigurari ca trebuie sa platesc 1400E pentru ca m-am sustras de la recoltarea de probe,fugind de la locul accidentului.De accident nici nu mi-am dat seama fiind ceva foarte minor(cateva zgarieturi fine pe a mea si putin vopseaua stearsa pe a lui).Am sanse sa castig,eu nestiind de accident,nu m-am sustras,pur si simplu nu am realizat ca a avut loc.Sau trebuie sa platesc?Va multumesc anticipat.
M-am ales cu dosar penal.Au zis ca trebuia sa inscrie masina si ca asigurarea era valabila doar pe numere rosii sau dupa ce o inscrie,nu si pe numerele de Italia.
nucu$ a scris:

NeDY a scris:

Da prietenul meu a zis ca a completat o declaratie ca se angajeaza sa inscrie masina dupa ce expira RCA-ul,dar politistul a zis ca el nu a mai vazut RCA pe 6 luni in aceasi situatie,ci pe 1 luna maxim 3.Deci ar fi legal daca a facut declaratia nu?

Probabil ati vrut sa spuneti Cartea Verde.In acest caz, daca a initiat formalitatile de inscriere temporara, beneficiaza de :
Ord.CSA Art. 19. - Asigurarea obligatorie RCA se incheie pe perioada determinata:
,.....
c) pe perioada inmatricularii/inregistrarii temporare, dar nu mai mult de 12 luni.
Intrebarea este daca poiate dovedi acest demers.Si conditia de a avea domiciliul in strainatate si resedinta in Romania.


Nu a luat numere rosii,a pastrat aceasi numere,dar a scris o declaratie pe propria raspundere sa inscrie masina dupa ce expira RCA-ul.Dar nu are domiciliul in strainatate...:(( Pot sa las un id de mess?
Nu stiu exact ce a scris,am sa il intreb (monentan are telefonul inchis).Politistul a oprit asigurarea si cartea verde si a zis ca urmeaza sa faca verificari sa vada daca este posibil.Dar vroiam sa stiu daca este posibil sa fi gresit politistul.
Da prietenul meu a zis ca a completat o declaratie ca se angajeaza sa inscrie masina dupa ce expira RCA-ul,dar politistul a zis ca el nu a mai vazut RCA pe 6 luni in aceasi situatie,ci pe 1 luna maxim 3.Deci ar fi legal daca a facut declaratia nu?
Am fost oprit de politie in data de 16-05-09 conducand un autoturism cu numere de Italia,a carui carte verde era expirata,dar avea RCA valabil pana in 20-07-09 facut in Romania,la BT Asigurari.Agenti de politie mi-au zis ca este infractiune si ca am sa ma aleg cu dosar penal,dar ramane de vazut pana la sfarsitul anchetei ,ramanand sa verifice daca este posibil sa am asigurare in Romania si cartea verde expirata.(Autoturismul nu era al meu ci inprumutat de la un prieten). Va rog sa imi spuneti ce s-ar putea intampla in cel mai rau caz.