avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Activitate Gillbert

Activitate Gillbert

Răspuns la discuția Localizare obiect leasing
Daca se va face o cerere catre politie o sa asteptati mult si bine, sunt persoane care asteapta ani de zile si raspunsul politiei a fost mereu acelasi, nu s-a gasit obiectul instrainat, se continua cercetarea si va anunta cand apar noi probe in dosar. Cel mai sigur e sa incercati sa va recuperati valoarea si sa puneti si penalitati pentru fiecare zi in care nu at putut folosi autoturismul. Dar asta numai in instanta si sa aveti ca proba faptul ca cealalta parte a instrainatg bunul.
Răspuns la discuția poprire pe salar
Cel mai probabil poprirea a fost facuta corect. Contractul care il aveti cu banca reprezinta titlu executoriu, cum a zis si Brom. Legea cu incuvintarea este de doar 2 saptamani dar tot nu il opreste pe executor sa va puna poprire. Poate doar statul la coada la judcatorul de seriviciu si inca 4 zile in care primeste raspunsul. Sfatul meu este sa incercati sa achitati restanta sau sa incercati sa faceti o conventie de plata cu banca si sa stabiliti cu ei o rata convenabila si pt. dumneavoastra.
Buna ziua. As dori sa va prezint o speta reala cu gandul ca poate voi gasi raspunsurile la somneavoastra. In 2008 fratele meu a contractat un imprumut de nevoi personale. In prezent este somer si invalid. El detine ca mostenitor impreuna cu mine si mama mea un apartament, astfel eu cu el jumatate si mama cealalta jumatate. In prezent banca il amentinta ca ii executa silit toate bunurile imobile sau mobile ca poprire nu se poate neavand nici un venit. Am citit si eu contractul si la art.7 Garantii scrie astfel : Imprumutatul garanteaza creditul, dobanzile, comisioanele si celelalte costuri aferente cu patrimoniul sau prezent si viitor. Acum vin si intrebarile mele. In cazul unui imprumut fara garantii imobiliare executarea silita nu se face prin poprire chiar daca debitorul are in proprietate bunuri imobile? Si ce risca debitorul in aceasta speta daca nu reuseste sa ramburseze imprumutul, in caz, banca ii poate executa cota parte din apartamentul bun comun? Va multumesc anticipat.