avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate monichka

Activitate monichka

multumesc frumos
ITM a dat o amenda firmei la care lucrez,in data de 29.08.2011, pe motiv ca nu a inregistrat 2 contracte de munca (unul din data de 16.08 cand s-a prezentat la servici persoana in cauza si cel de-al 2 lea de pe 22.08).Inspectorul care a intocmit p-v-ul a facut referire la un art. care nu mai exista dar a facut mentiunea ca amenda s-a aplicat "in baza art. X cu modificarile ulterioare".Se poate cere anularea p-v.-ului pe motiv ca a fost intocmit pe un art. care nu mai exista?
Răspuns la discuția dr. comercial
In prima instanta am castigat procesul.Instanta de recurs:Admite recursul.Modifica in tot hotararea recurata astfel:admite exceptia inadmisibilitatii.Respinge actiunea ca inadmisibila.
Repet ca inca nu am primit hotararea data in recurs.Ce ar trebui sa facem mai departe?
Va multumesc
Discuție dr. comercial
Buna ziua.Am si eu o intrebare.Care e urmatorul pas intr-un proces in dr. comercial-fond pretentii-in care debitorul a depus recurs iar instanta,la al 4 lea termen a acceptat recursul si a anulat prima hotarare pe motiv ca cererea de actionare in judecata este inadmisibila?Inca nu am primit hotararea dar am urmarit pe internet cazul si acolo e trecuta sentinta.E vorba de o creanta neachitata rezultata dintr-un contract de transport,iar dupa ce ni s-a cerut de 4 ori sa facem dovada transportului,si dupa ce de fiecare data le-am pus la dispozitie aceste dovezi,si chiar din comanda care a atasat-o firma debitoare la recurs reiese clar suma pe care o solicitam,tribunalul a acceptat recusul si a anulat prima hotarare pe motivul mentionat mai sus.Va multumesc.