Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se poate cere anularea procesului verbal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se poate cere anularea procesului verbal?

ITM a dat o amenda firmei la care lucrez,in data de 29.08.2011, pe motiv ca nu a inregistrat 2 contracte de munca (unul din data de 16.08 cand s-a prezentat la servici persoana in cauza si cel de-al 2 lea de pe 22.08).Inspectorul care a intocmit p-v-ul a facut referire la un art. care nu mai exista dar a facut mentiunea ca amenda s-a aplicat "in baza art. X cu modificarile ulterioare".Se poate cere anularea p-v.-ului pe motiv ca a fost intocmit pe un art. care nu mai exista?
dumneavoastra aveti dreptul sa depuneti contestatie la instanta in termenul legal de prescriptie, si care apare si pe PV. de contracentie, insa doar instanta va aprecia daca admite sau nu o asemenea actiune..
E bine sa incercati, am mai intalnit cazuri, care s-au rezolvat cu succes,
daca nu va va incuviinta anularea pv. poate veti obtine macar diminuarea amenzii...
varificati daca mai va aflati in termen..si depuneti contestatie..
;)
multumesc frumos
Despre ce articol este vorba in acel proces-verbal?