avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... informatii plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

informatii plangere contraventionala

Speta
Acum 2 ore am primit o amenda pentru depasirea vitezei in localitate cu 21 km/h si 3 pct penalizare, dupa ce am semnat pv (fapta era adevarata) am constatat 2 greseli
1. nr masinii este trecut gresit in pv
2.fapta savirsita este prevazuta de art 108 din OG 195/2002, dar in pv este trecut art 121
Intrebare Ce sanse am sa castig daca contest pv si dc aveti un model al plangerii contraventionale

Multumesc
Cel mai recent răspuns: d_stanoi , utilizator 12:52, 15 Iunie 2010
Daca autovehicolul al carui numar e trecut in procesul verbal nu va apartine aveti motive sa contestati procesu verbal .... nu stiu cum va fi insa interpretata de catre instanta semnatura dumneavoastra pe acel proces verbal.
Cu privire la art. la care a fost incadrata fapta, e bine sa verificati forma actualizata a OUG 195/2000.
Am verificat, sigur e gresita incadrarea faptei
Art. 121

(1) - abrogat

(2) Executarea sanctiunii contraventionale complementare se prescrie in acela si termen in care se prescrie sanctiunea contraventionala principala.

fapta savarsita tb incadrata la art 108 alin1
Contestati in instanta procesul verbal si veti cistiga.
Cautati in partea din dreapta, in Documente utile si o sa gasiti model de plingere contraventionala. Sau trimiteti-mi printr-un mesaj privat adresa dvs de mail si va trimit un model.
Am varificat si eu art. 121 si aveti dreptate.
Ultima modificare: Marți, 27 Aprilie 2010
ContSters85576, utilizator
Depuneti la judecatorie plangere contraventionala impotriva procesului verbal in termen de 15 zile....
Aveti sanse de castig....
Va reproduc exact mentiunea din pv
Fapta savarsita este prevazută de art 121 alin1 din OG195/02 si este sanctionata de art 100 alin 2 dinOG 195/02
P:S: cele subliniate sunt scrise cu pixul

Alte discuții în legătură

Contestare pv amenda radar mongwan mongwan Buna ziua, rog opinie in urmatoarea situatie: mi s-a intocmit PV pentru depasirea vitezei legale in baza OUG 195/2002, iar la Articol prevedere a fost trecut ... (vezi toată discuția)
Amenda pentru viteza NastyLucke NastyLucke Buna ziua, Ieri ma intorceam dintr-o mica excursie, si intr-un sat din jud. Buzau m-a prins radarul cu 67 km/h. Am semnat procesul verbal ... (vezi toată discuția)
Amenda de viteza cu mentionarea articolului din lege eronat Equaliser Equaliser Buna ziua, Am primit o amenda de viteza, iar pe procesul verbal, la mentionarea articolului conform caruia am produs ilegalitatea este mentionat articolul ... (vezi toată discuția)