avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate Anca T.

Activitate Anca T.

Va multumesc pentru raspunsuri .
Situatia mea este urmatoarea :ambele firme de la care am de recuperat bani sunt in insolventa .Contractele in cauza cat si facturile emise au avut ca obiect servicii de publicitate.Contractele au expirat deja , facturile fiind emise si de acum doi ani , numai in perioada cand firmele functionau .In toata aceasta perioada am declansat procedura legala de recuperare a creantelor :notificari , curtea de arbitraj , hotarare judecatoreasca definitiva prin care cele doua firme sunt obligate sa-mi achite facturile restante plus cheltuieli de judecata .Intre timp , ambele firme au intrat in insolventa , am fost notificata de administratorii judiciari pentru termenele de inscriere in tabelul creditorilor .Am facut si aceste demersuri si acum astept .
Din cate am vazut si am auzit , sunt slabe sperante sa mai recuperez vreodata ceva .Totusi , m-ar ajuta mult daca as putea sa recuperez cumva TVA-ul .
Avand aceste date , ma puteti ajuta mai departe cu o parere ?
Discutiile si sfaturile pe care le-am primit pe acest forum m-au ajutat mult .
Din nou , multumiri celor care isi petrec din timpul lor scriind raspunsuri pentru noi .
Exista posibilitatea recuperarii (sub o forma sau alta) TVA achitat deja pentru facturile emise dar neincasate de la firme aflate in insolventa sau faliment?
Daca sunt in posesia unei hotarari judecatoresti definitive pentru recuperarea creantelor si sunt in tabelul creditorilor se poate recupera acest TVA ?
Nu am limbajul necesar dar sper sa ma fi facut inteleasa .Sumele pe care le am de recuperat sunt destul de mari si TVA-ul pe masura .
Va multumesc si astept cu speranta o varianta de la dvs. cei care stiti .
Am reusit sa citesc cate ceva din legea insolventei .Din cate am inteles , datele despre insolventa unei firme, notificarile , citatiile pentru creditori , se publica in "Buletinul insolventei".Imi puteti spune va rog cum ajung in posesia acestui buletin si daca trebuie sa fac abonament (am vazut cat de mult costa ) pentru a urmari procedura urmata de administratorul judiciar pentru cele doua firme pentru care am depus cerere de inscriere in tabelul creditorilor ?
Exista o alta solutie pentru a urmari ce se intampla in conditiile in care administratorul judiciar nu mi-a trimis nici o notificare ?
Va multumesc din nou .
Am vazut legea dar speram sa scap si sa castig timpul in care voi cauta acolo ce ma intereseaza .Sa incerc sa folosesc timpul acela pentru a nu ajunge in aceeasi situatie - insolventa .Pentru ca asta ma asteapta daca nu voi reusi sa recuperez banii .:help:

Multumesc pentru raspuns D-le Mihail.
Din pacate am aceleasi probleme in doua cazuri diferite .Am de recuperat bani de la DOUA firme aflate in insolventa .Nici unul dintre administratori/lichidatori nu mi-a facut vreo notificare .Va rog sa-mi mai spuneti cine numeste administratorul/lichidatorul unei firme si unde pot gasi "indatoririle" acestora .Exista vreun ....organism care le urmareste activitatea ?Sunt obosita deja de doua procese care au durat aproape un an pentru ca dupa aceasta perioada si bani cheltuiti (in plus fata de banii de recuperat si TVA -UL platit la stat pe facturile neincasate ) sa mai depun contestatii pentru lichidatori care nu stiu sau nu vor sa faca ce au de facut .
Inteleg ca as fi putut depune cererile de recuperare creante si fara sa mai ajung la Curtea de arbitraj pentru obtinerea unei hotarari definitive .Este adevarat?Poate raspunsul dvs ii va ajuta si pe altii care( suntem multi se pare )au aceleasi probleme .
Si inca o intrebare , ce inseamna creditor privilegiat .
Din pacate nu aveti suficiente iconite (emoticons ) ca sa exprim ce simt in legatura cu tot ce v-am povestit aici .
Dar pe cine intereseaza ce simtim ?
Situatia mea este urmatoarea :
Am o hotarare judecatoreasca definitiva pentru recuperarea unei sume de la o firma colaboratoare.Aceasta firma se afla in insolventa.Asta am aflat abia de curand .La data cand am demarat toate procedurile de recuperare a creantelor firma functiona .NU AM PRIMIT NICI O NOTIFICARE de la cei care se ocupa de insolventa .Am facut cererea de recuperare creante si am trimis-o .Am reusit sa-i gasesc cu greu iar la convorbirea telefonica mi s-a raspuns laconic ca ...da ...ma aflu in tabel si ...mai vedem .
Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac mai departe .Trebuie sa ma prezint personal la sediul lichidatorului ?Se afla la 100 km distanta .
Daca am o hotarare judecatoreasca definitiva imi foloseste la ceva?Tot timpul pierdut si cheltuielile de judecata sunt in zadar?Am un loc mai in fata in tabelul creditorilor ?#-o
Si inca ceva ,
In ce ordine se platesc creantele in tabelul creditorilor ?
Va multumesc si incerc sa nu-mi pierd speranta .