avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters9087

Activitate ContSters9087

se poate face recurs?
art 8 (5) OG 5/2001 "Hotararea prin care a fost respinsa cererea in anulare este irevocabila"
firma x restanta la plata chiriei catre firma y pt mai multe luni. Ulterior intervine un acord cu privire la plata esalonata a debitului in 4 transe in decurs de 2 luni. x nu plateste in totalitate datoria. y obtine prin somatie de plata obligarea firmei x la plata datoriilor + penalitati. Penalitatiile sunt calculate de la data emiterii facturilor.( Avand in vedere acordul intervenit nu ar trebui ca penalitatiile sa fie calculatye de la expirarea termenelor din acord?) x formuleaza cerere in anulare a ordonantei privind somatia de plata care este respinsa.
Buna ziua, am si eu o intrebare.
Ce posibilitati mai are debitorul in cazul in care cererea de anulare a ordonantei care continea somatia de plata a fost respinsa?
(daca calculele privind creantele sunte gresite?)
Va multumesc!
O.U.G. 97/2005 art 30 al.1 "persoana care locuieste in temporar, in mod neintrerupt, mai mult de 15 zile la o alta adresa decta cea de domicilui este obligata sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor inscrierea in actul de identitate a mentiunii de stabilire a resedintei"
Art 40 lit c sanctioneaza cu amenda de la 75 ROn la 150 RON

Studentul care poate face dovada ca la fiecare sfarsit de saptamana nu este in localitatea respectiva (de vineri pana duminica se afla la domiciliu) are nevoie de mentiune. Exista cumva o alta reglementare?. In acest caz nu exista 15 zile in mod neintrerupt.
Răspuns la discuția modificare nume
Completare mesaj:
Sunt din Medias (momentan in Cluj - student). Am sunat la Camera de Comert din Medias si am intrebat de costurile unei astfel de modificari. Am primit rspuns ca m-ar costa aproximativ 4 milioane. Dupa aceasta discutie telefonica am mers la Of. Registrului Comertului Cluj si am intrebat acelasi lucru. Aici au spus ca costul este de 450 mii lei (rezervarea de nume +...) si pot folosi in continuare vechiile formulare fiscale (personalizate cu numele vechi). As dori sa stiu care este costul real al unei astfel de operatiuni (cu toate cheltuielile aferente)
Va multumesc.