avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate SEFA

Activitate SEFA

buna ziua.
va rog daca ma poate lamuri cineva , ce acte se folosesc pe timpul transportului la export lemn de foc.
e suficienta factura, e nevoie de aviz , trebuie sa utilizeze sistemul informational integrat de urmarire a materialelor lemnoase, denumit SUMAL? Exportul se face in Grecia. La vama se mai cere ceva?:help:
buna ziua,

am un credit la un CAR, la care platesc ratele lunar, dar nu am respectat graficul de rambursare, adica am virat o suma mai mica acumulandu-se o restanta de 1000 de lei. Pentru acest fapt CAR-ul respectiv a cerut executare silita prin poprire pentru tot creditul luat . E corect? se poate face contestatie la executare?
buna ziua,

in anul 2006 am contractat doua credite de la banca (unul ipotecar pe 25 de ani si celalalt fara ipoteca pe 10 ani),Incepand cu 2009 am avut unele probleme si am platit cu intarziere ratele, fapt pentru care banca a cesionat creantele in favoarea unei firme de recuperari. In 2006 cand am luat creditul EURIBOR era de 5,79%, in 2009 scazuse la aprox.0,9%, si totusi rata lunara nu a scazut, cand am intrebat de ce nu-mi scade rata mi s-a raspuns ca scaderea nu se aplica la cei care au intarzieri . E posibil? In contract nu scrie asa ceva, iar cu firma de recuperare nu am inca nici un contract. ce se poate face?Cei de la firma de recuperare mi-au trimis o instiintare sa platesc o luna ratele exact la valoarea care o plateam la banca si sa fac o polita de asigurare a bunului in favoarea lor. E corect , va rog sa ma luminati.
multumesc , o zi buna!