Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... modificare dobanda
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

modificare dobanda

buna ziua,

in anul 2006 am contractat doua credite de la banca (unul ipotecar pe 25 de ani si celalalt fara ipoteca pe 10 ani),Incepand cu 2009 am avut unele probleme si am platit cu intarziere ratele, fapt pentru care banca a cesionat creantele in favoarea unei firme de recuperari. In 2006 cand am luat creditul EURIBOR era de 5,79%, in 2009 scazuse la aprox.0,9%, si totusi rata lunara nu a scazut, cand am intrebat de ce nu-mi scade rata mi s-a raspuns ca scaderea nu se aplica la cei care au intarzieri . E posibil? In contract nu scrie asa ceva, iar cu firma de recuperare nu am inca nici un contract. ce se poate face?Cei de la firma de recuperare mi-au trimis o instiintare sa platesc o luna ratele exact la valoarea care o plateam la banca si sa fac o polita de asigurare a bunului in favoarea lor. E corect , va rog sa ma luminati.
multumesc , o zi buna!
SEFA, utilizator