avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate adsivlad

Activitate adsivlad

Buna ziua.

Sunt PFA norma de venit in domeniul IT. Ma intereseaza sa stiu in ce masura pot beneficia de fonduri nerambusabile in activitatea mea.
Răspuns la discuția recuperare daune accident
Va multumesc pentru raspunsul prompt! Am o ultima intrebare. Celalalt sofer a declarat ca nu este vinovat. Polita RCA poate fi folosita doar in cazul in care el recunoaste vinovatia sa. Am mai disuctat cu un consultant de la Carpatica(care ce-i drept nu era prea sigur pe el) si mi-a zis ca el nu mai poate folosi polita RCA.
Ce parere aveti?
Daca ar putea folosi as putea lua legatura cu el sa incerc sa il conving sa faca asta ca sa nu mai am atatea batai de cap.
Răspuns la discuția recuperare daune accident
In motivarea primita scria ca a fost declarat procesul verbal nul din cauza ca soferul a primit 9 puncte si nu intre 5 si 8 dupa cum prevede legea.
Avocatul a zis ca pierdem timpul daca facem recurs(in care sa eventual cerem specificarea clara ca el e inca vinovat de producerea accidentului chiar daca nu mai plateste amenda).
Am discutat posibilitatea unui eventual recurs pe acest motiv cu un judecator cu care m-am intalnit prin intermediul unei cunostinte si a fost de parere ca pierdem timpul cu recursul si sa mergem inainte cu procesul de cerere de daune si a zis ca am sanse mari de castiga daca actele sunt in regula chiar la al II-lea termen.
As vrea sa stiu alte pareri cu privire la sansele de a recupera daunele, sfaturi,etc.
Răspuns la discuția recuperare daune accident
Inca nu. M-am interesat la judecatorie si a zis ca dureaza cam o luna. O sa primesc acasa. Am o intrebare legat de acoperirea cheltuielilor pe RCA.
Pe care RCA mi le pot deconta. Eu stiam ca numai daca is vinovat pot folosi RCA-ul. Mai puteti detali putin aceasta chestiune va rog. Va multumesc!
Răspuns la discuția recuperare daune accident
Mai am o intrebare. Daca instanta nu imi acorda despagubirile in cadrul procesului de cerere de daune trebuie sa ii platesc si cheltuielile de judecata? el are o cunostinta care l-a ajutat la contestatie. Nu ar putea sa fabrice o factura mare dupa ce castiga si sa ma puna sa o platesc?
Răspuns la discuția recuperare daune accident
1.Asta inseamna ca indiferent ce se intampla la contestatie eu pot merge inainte cu procesuld e cerere de daune. Corect?
2.Asta inseamna ca trebuie sa ma mai chinui o data sa dovedesc ceea ce deja a constatat politistul rutier?

Multumesc mult nucu$. M-ai lamurit intr-o mare masura!
Răspuns la discuția recuperare daune accident
In primul rand va multumesc mult pentru raspunsul prompt.
1. Recuperarea e conform procesului verbal. Nu sunt probleme de acest gen. Stiam de dinainte de acest gen de probleme
2. Exista vreo cale ca un judecator sa anuleze vinovatia soferului care a fost atribuita de politistul rutier? Mie mi s-ar parea incredibil sa se intample asa ceva. M-am mai documentat pe net si am vazut ca la o contestatie la contraventie el poate cel mult sa gaseasca hibe de forma la procesul verbal
3.M-am exprimat gresit. Cand am zis ca am aflat ma refeream ca nu stiam in romania(cica tara europeana) cineva poate ocoli plata despgubililor doar refuzand sa semneze un proces verbal
4.Stiti de cazuri similare care s-au incheiat cu vinovatul iesind cu basma curata. Inca o data mi se pare incredibil ca un sofer gasit vinovat de politistul rutier sa nu trebuiasca sa despagubeasca pe celalalt implicat. Pagubele au fost foarte mari. Nu ma intereseaza prea tare daca plateste sau nu amenda. Ma intereseaza doar despagubirile.
Pe scurt, mergeam in line dreapta cand un poiltist comunitar a intrat in mine. Iesea din garajul politiei si voia sa vireze stanga si nu mi-a acodat prioritate. Politistul rutier l-a amendat cu 5 milioane si cu 2 luni suspendare permis. Eu, fericit ca am rezolvat am aflat cu stupoare ca politistul a scris Nu este adevarat pe procesul verbal(Nu recunoaste fapta) si vrea sa faca contestatie. Neavand RCA-ul lui(nu e obligat sa mi-l dea) m-am apucat sa repar masina la service.
Dupa aceea am fost nevoit sa il dau in judecata ca sa recuperez daunele. procesul a fost suspendat din cauza ca trebuie sa se judece contestatia lui.
Din pacate comunitarul a depus contestatie si a castigat. Judecatorul l-a exonerat de plata amenzii.
Pana acum nu ma gandeam sa plec din Romania dar acum stau serios pe ganduri. Inca nu am primit motivarea deciziei prin posta.
Eu ma gandesc ca judecatorul isi poate da cu parerea doar la procesul verbal in sine nu la vinovat, deoarece doar un politits rutier poate stabili vinovatia.
Dupa cum am spus inca nu am primit motivarea. Sper s fie doar ceva de forma, care sa se refere la proces verbal.
Am vorbit cu avocatul si mi-a zis ca daca se refera doar la forma putem continua procesul de cerere de daune, deoarece culpa ii apartine in continuare lui.
Ce se intampla mai departe?Ce optiuni am?
Va multumesc anticipat!