avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1720 soluții astăzi
Forum Activitate ghergut

Activitate ghergut

@ Ana Mocanu
Ca se alica vehiul CC am inteles. Cat despre Codul de Procedura Civila, se aplica tot cel vechi sau cel nou?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
Daca X a decedat in 10.06.2011 se va merge pe vechiu Cod Civil, iar procedura succesorala se va deschide in iunie 2013, dezbaterea se va face pe vechiul Cod de Procedura sau pe Noul Cod de Procedura Civila?

Multumesc
Răspuns la discuția succesiune-mostenire
In curte exista construita casa +anexe. Extravilanul este arabil.
Răspuns la discuția succesiune-mostenire
Am gasit ca titlul de proprietate este numai pe numele unchiului desi matusa are doua hectare de extravilan primite ca zestre de la tatal sau. Cutuma a fost sa se treaca pe cap de familie. Nu este nimic(casa, curte, teren extravilan) intabulat la cartea funciara.Cum se decide masa succesorala?
Răspuns la discuția succesiune-mostenire
Unchiul a decedat in 06.06.2011.
Matusa nu aprimit pana in prezent nici o citatie de la notar.
Are o pensie de 450 lei, si presupun ca beneficiaza de ceva reduceri de taxe.
Nici nu concepe actiunea fara avocat. Aceste dicutii ne sunt de mare ajutor ca sa ne orientam.

Răspuns la discuția succesiune-mostenire
Multumesc antonia77. Lucrurile incep sase clarifice si totusi daca esti amabila ar mai fi ceva.


"la mostenire sunt chemati copiii lor, in masura in care fiecare si-a facut succesiunea dupa parinte. daca nu, va trebui s-o faca".

1) Daca nepotii nu si-au facut succesiunea dupa parinte, ce se intampla cu acestia isi pierd dreptul la mostenire? Matusa nu vrea sa astepte dupa ei sa-si faca succesiunea. Este problema lor.

"in ceea ce priveste unchiul ramas in viata, si avand in vedere ca acesta nu se poate deplasa si nu are discernamant, atunci trebuie numit un curator de catre instanta de tutela cu privire la reprezentarea acestuia la succesiune si apararea intereselor acestuia".

2) Ma gandesc ca cineva trebuie sa solicite accest lucru. Cine trebuie sa se ocupe de numirea curatorului? Matusa sau copiii unchiului fara discernamant, sau instanta?

3) Daca apelez direct la instanta, aceasta ar putea sa-mi respinga cererea pe motiv ca nu am trecut mai intai pe la notar ca sa-mi dea o negatie?
Am o matusa ramasa vaduva dupa decesul unchiului de acum un an.Nu au avut copii.
Unchiul a mai avut 8 frati in localitati diferite, din care traieste numai unul si care este imobilizat la pat si inconstient de aproape 2 ani.Matusa vrea sa deschida succesiunea.
Este foarte putin probabil ca toti acesti mostenitori sa se inteleaga la imparteala.
Cum pot afla daca vreo unul din mostenitori a acceptat mostenirea?
Exista o procedura prealabila obligatorie pentru demararea succesiunii?
Care este modalitatea cea mai simpla si avantajoasa in acest caz de a face succesiunea?
Cum pot obtine adresele si copiile dupa buletine,certificate de nastere si de casatorie ale fratilor unchiului si nepotilor lui pentru succesiune?
Presupun ca in cazul deschiderii succesiunii notariale , notarul trebuie sa transmita cereri catre evidenta populatiei din acele localitati pentru a obtine adresele la care sa fie citati si celalti mostenitori.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Răspuns la discuția Succesiune
Am o matusa ramasa vaduva dupa decesul unchiului de acum un an.Nu au avut copii.
Unchiul a mai avut 8 frati in localitati diferite, din care traieste numai unul si care este imobilizat la pat si inconstient de aproape 2 ani.Matusa vrea sa deschida succesiunea.
Este foarte putin probabil ca toti acesti mostenitori sa se inteleaga la imparteala.
Cum pot afla daca vreo unul din mostenitori a acceptat mostenirea?
Exista o procedura prealabila obligatorie pentru demararea succesiunii?
Care este modalitatea cea mai simpla si avantajoasa in acest caz de a face succesiunea?
Cum pot obtine adresele si copiile dupa buletine,certificate de nastere si de casatorie ale fratilor unchiului si nepotilor lui pentru succesiune?
Presupun ca in cazul deschiderii succesiunii notariale , notarul trebuie sa transmita cereri catre evidenta populatiei din acele localitati pentru a obtine adresele la care sa fie citati si celalti mostenitori.
Multumesc domnule Vlad Nicolae. Toate cele bune!
Va rog sa-mi spuneti daca nu am dobandit calitatea de expert tehnic in baza unei diplome, pot fi numit expert tehnic cooptat?