Forum Discuţii juridice Achiziţii publice expert tehnic cooptat - achizitii publice
Discuție deschisă în Achiziţii publice

expert tehnic cooptat - achizitii publice

Va rog sa-mi spuneti daca nu am dobandit calitatea de expert tehnic in baza unei diplome, pot fi numit expert tehnic cooptat?
Da.
Notiunile au semnificatie diferita.
In sensul HG 925, expert tehnic poate fi si un tehnician oarecare, orice specialist in domeniul solicitat, daca unitatea/comisia nu a avut specialisti in domeniul respectiv in vederea evaluarii.
Notiunea este diferita de titlul de expert obtinut in baza unei legi, si confirmat printr-un atestat.
Multumesc domnule Vlad Nicolae. Toate cele bune!