avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Activitate un om simplu

Activitate un om simplu

Răspuns la discuția Partaj
Este adevarata varianta ca fosta mea sotie da o declaratie la notar ca eu sa pot intabula pe numele meu cu mentiunea ca trecuie sa-i sau o suma de bani in termen de....iar in caz contrar eu voi fi executat silit cu respectiva suma?In acest caz ea nu mai trebuie sa-si dea acordul la banca si alte cele
Discuție Partaj
Buna,
In urma divortului am hotarat ca eu sa o despagubesc pe fosta mea sotie cu o suma de bani pentu o casa dar problema este ca eu va trebui sa fac un credit si doar cu ipoteca se poate face p t ca este destul de mare.As dori sa va intreb cum trebuie sa procedez?
Se face un act in prealabil de partaj la notariat si dupa accea sa merg la banca deoarece creditul trebuie girat cu imobilul si fosta mea sotie este si ea proprietara pe acea casa si trebuie si acordul ei
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Reclamatie
iN cursul zilei de vineri o cunostinta a primit o citatie pe care scrie ca trebuie sa se prezinte la politie la o ora anume in calitate de reclamat.Pe respectiva citatie scrie rs nr....Vroiam sa stiu daca e ceva de natura penala sau civila deorede unde scrie dosar penal nr....este tras cu pixul si scrie rs nr....Cam asta e toata povestea
Răspuns la discuția Reclamatie
Trebuie sa se prezinte la politie nu la judecatorie.
Răspuns la discuția Reclamatie
Pe acea citatie scrie rs nr....in calitate de reclamat.
Discuție Reclamatie
Buna,
Imi puteti spune care este diferenta intre rs(reclamatie scrisa) si plangere penala?
Nu este tot dosar penal?
Cu putin ghinion puteti face inchisoare.Incercati sa dati banii inapoi
Răspuns la discuția inselaciune sau nu?
Am vorbit asta seara cu un avocat si mi-a spus sa fac pangere penala si sa ma constitui parte civila in dosar si asa nu mai trebuie sa deschid eu un proces civil.Este posibil?
Răspuns la discuția inselaciune sau nu?
Buna,
Am vevenit cu amanunte si incerc sa va explic:
In cursul zilei de ieri am fost la sectia de politie si am relatat toata povestea si un inspector de acolo mi=a spus foarte senin( "daca esti fraier").....nici macar nu m-a lasat sa scriu 3 randuri pe motiv ca nu este inselaciune si a mai spus ca daca vreau sa depun neaparat o plangere sa merg la parchet si ca o depun acolo si dupa aceea se va ripartiza unei sectii competente.Mi-a mai spus ca daca depun plangere si nu se constata de procuror inselaciune tot el ma poate da in judecata pt plangere calomnioasa.Este posibil asa ceva?????
Răspuns la discuția inselaciune sau nu?
pai nu ne-am inteles asa dar nu e normal?