avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1155 soluții astăzi
Forum Activitate sylvya27

Activitate sylvya27

cum este posibil ca dupa ce vaca bunicului a murit in urma unui accident rutier,tocmai bunicul sa fie vinovatul.accidentul s-a produs in jurul orei 20 pe soseaua ce traverseaza comuna,aceasta fiind luminata iar viteza cu care circula soferul era una mare atata timp cat vaca nu apare pe sosea pe neasteptate, fiind si un animal destul de mare.Totusi,proprietarul masinii are casco,nu au luat in calcul in ce stare se afla soferul si nici cu ce viteza circula ci s-au pus pe capul bunicului ca este vinovat pentru ca la ora 20, animalul trebuia sa fie in grija lui si nu pe sosea.Acum va intreb pe d-voastra ce este de facut?a venit la bunicu o doamna de la asigurari si la pus sa semneze ceva ce nici el nu stie.Va rog frumos ajutati-ne, mi-a spus cineva ca cei de la casco au avocati buni de poate sa-ti ia si casa.oare asa sa fie?
Buna ziua! Am primit o pensie de urmas in urma decedarii mamei mele. Aceasta stiam ca se primeste pana la terminarea studiilor. In facultate am avut o colega in aceeasi situatie cu mine, dar care desi nu-si terminase studiile, la implinirea varstei de 26 de ani nu a mai primit pensia. Eu am terminat studiile in 2006, dar pansia a continuat sa vina pana am implinit 26 de ani, stiind cazul colegei m-am gandit ca aceasta pensie nu tine de terminarea studiilor ci de implinirea varstei de 26 de ani. Dar azi, 28.05.2009, am primit somatie, pentru a restitui banii pe care spun ei iam primitnecuvenit. In momentul de fata eu nu lucrez, abia daca ma descurc sa mananc, e trist, mai ales ca ma gandesc ca am terminat si eu o facultate, iar azi a aparut si aceasta problema. Nu inteleg cum au putut sa-mi trimita pensia 21 de luni, fara sa sesizeze ca am terminat studiile, pentru ca aveau la dosar adeverinta de la facultate si stiau cand termin.
Cred ca pe undeva e si vina lor, dar acum vad ca singura care sufera sunt eu.
Va multumesc si scuzati-mi greselile, nu am putut sa ma abtin si am plans tot acest timp cat am scris
SILVIA