avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1799 soluții astăzi
Forum Activitate tibibeiu

Activitate tibibeiu

Buna ziua

Am o nelamurire cu privire la numele pe care as vrea sa-l rezerv pt constituirea unei fundatii.
E vorba de spre numele socrului meu (decedat), dar in denumirea fundatiei am vrea sa apara numele... de scena, sa zic, respectiv, Gil Ionita, in loc de Virgil Ionita.
Intrebarea e : ce probleme credeti ca am putea intampina?
nu prea ati avut rabdare sa cititi speta....ati parcurs-o printre randuri, fara suparare...
ideea e ca banii au fost ridicati de catre defuncta mama, care a semnat (avand complicitatea unui functionar bancar) documentele pe care banca le-a prezentat la data virarii creditului in contul personal, in numele fiicei sale
merci pt interes
Subiect: reziliere contract credit de catre beneficiar?

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu o.... idee in speta de mai jos, caci nu prea stiu de unde sa incep s-o rezolv.

Dna X semneaza un contract de credit (refinantare) cu o banca...oarecare... Neoficial, banii urmau sa fie restituiti de catre mama ei, care lucra la banca respectiva, dar nu avea voie sa contracteze..Din nefericire, mama decedeaza..
Dar nu asta e problema. Dna X nu a semnat decat contractul de credit, nu a semnat si atunci cand a ridicat banii, caci s-a ocupat mama, cu ajutorul unei prietene..
Deci, cum ar veni, Dna X a semnat contractul, nu a ridicat banii ( fapt ce urmeaza a fi dovedit printr-o expertiza grafologica, la inscrierea in fals), dar trebuie sa plateasca ratele lunare, ceea ce nu-i prea convine, daca ma intelegeti (au fost achitate doar ratele pe 1 an).
Mentionez ca atat dna X, cat si si rudele ei au renuntat la succesiune, daca ar avea vreo relevanta ....
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu o.... idee in speta de mai jos, caci nu prea stiu de unde sa incep s-o rezolv.

Dna X semneaza un contract de credit (refinantare) cu o banca...oarecare... Neoficial, banii urmau sa fie restituiti de catre mama ei, care lucra la banca respectiva, dar nu avea voie sa contracteze..Din nefericire, mama decedeaza..
Dar nu asta e problema. Dna X nu a semnat decat contractul de credit, nu a semnat si atunci cand a ridicat banii, caci s-a ocupat mama, cu ajutorul unei prietene..
Deci, cum ar veni, Dna X a semnat contractul, nu a ridicat banii ( fapt ce urmeaza a fi dovedit printr-o expertiza grafologica, la inscrierea in fals), dar trebuie sa plateasca ratele lunare, ceea ce nu-i prea convine, daca ma intelegeti (au fost achitate doar ratele pe 1 an).
Mentionez ca atat dna X, cat si si rudele ei au renuntat la succesiune, daca ar avea vreo relevanta ....