Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... REZERVARE DENUMIRE FUNDATIE
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

REZERVARE DENUMIRE FUNDATIE

Buna ziua

Am o nelamurire cu privire la numele pe care as vrea sa-l rezerv pt constituirea unei fundatii.
E vorba de spre numele socrului meu (decedat), dar in denumirea fundatiei am vrea sa apara numele... de scena, sa zic, respectiv, Gil Ionita, in loc de Virgil Ionita.
Intrebarea e : ce probleme credeti ca am putea intampina?
* A: Pentru Bucuresti:
Dovada disponibilitatii denumirii alese de dvs. pentru FUNDATIE se obtine de la Ministerul Justitiei, Serviciul de relatii cu publicul si cooperare cu ONG-uri, strada Apolodor nr. 17, sector 5, telefon/fax: (021)410.72.72, (021)312.40.23; persoane de contact: Ana Mihaila - sef serviciu sau Paula Popa - consilier juridic. La Administratia Financiara platiti taxai in contul Ministerului Justitiei. La registratura Ministerului Justitiei completati o cerere tip la care anexati dovada platii taxei (chitanta).
* B: Pentru alte localitati:
Daca nu sunteti din Bucuresti, nu e nevoie sa va deplasati – dovada va va fi trimisa prin posta in termen de 14 zile . Cererea in vederea eliberarii dovezi de disponibilitate denumire se poate trimite prin scrisoare recomandata insotita de originalul chitantei ce atesta plata taxei.
buna ziua
De unde pot descarca un o cerere tip oentru rezervare denumire ONG ??? Urgent !!!
Merci.
Mircea
Puteti folosi si un model de cerere "proprie"

CERERE
pentru acordarea disponibilitatii denumirii

1. Solicitantul:
- Numele/Denumirea .....................................................
- Domiciliul/Sediul ....................................................

2. Categoria de persoana juridica fara scop patrimonial (asociatie, fundatie, federatie) pentru care se solicita verificarea ...............

3. Denumirea a carei verificare se solicita ............................

4. Temeiul juridic al cererii: Ordonanta Guvernului nr. 26/2000

5. Tariful achitat ........... lei, conform [nr. chitanta] .............

6. Data

7. Semnatura solicitantului

e OK , am gasit pe net , undeva , ! si am rezolvat cauza !!!...merci