avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Activitate Scr3wBall

Activitate Scr3wBall

Răspuns la discuția Doua contracte de munca 0e 8 ore
Am inteles. In principiu, nu exista probleme de natura legală dacă angajatul are unu sau doua CIM cu norma întreaga active. Mulțumesc pentru clarificare.
Răspuns la discuția Doua contracte de munca 0e 8 ore
Buna ziua. Îmi cer scuze ca reiau discuția, dar situația mea actuala este similară inițiatorului. Asa ca după căutări on-line, exista mai multe interpretări asupra legalității de a deține 2 contracte de munca cu norma întreaga ( ba ca nu trebuiesc depășite un maxim de 48 ore/sapt, ba ca programul de lucru nu se poate suprapune, ba ca nici o lege nu interzice dar se recomanda sa nu se facă 2 c.i.m. Cu norma întreaga). As dori, dacă se poate un răspuns concret (poate s-a modific CM între timp si nu se știe). Multumesc
Recent a trebuit sa ridic o suma de bani de la o agenție specializată in transferul banilor. Am fost informat ca trebuie sa-mi declar ocupația, pentru a putea ridica banii, altfel tranzacția nu poate fi finalizată, motivul invocat fiind GDPR care ii obliga sa ceara asa ceva pentru combaterea evaziunii fiscale sau mai știu eu ce.. E normal?
Răspuns la discuția Cumpărare imobil licitatie
Cam așa văd si eu lucrurile. Dar nu înțeleg de ce nu pot intra in posesia bunului. Lichidatorul mi-a zis ca ei predau bunul pe baza de semnătura, liber de sarcini si datorii si pana nu termina si cu chiriașul nu pot face pv-ul de predare/primire. Si fiind chiriași nu ii pot da afara de capul lor si trebuiesc executați. Eu am prevazut o oarecare intârziere privind evacuarea chiriasilor (cam peste tot e la fel) dar chestia cu solicitarea pretențiilor m-a dat peste cap.
Răspuns la discuția Cumpărare imobil licitatie
In momentul înscrierii la licitație am fost informat ca exista chiriași in locația respectiva, chiriași care au fost înștiințați din 2014 asupra faptului ca au dreptul sa locuiască in acel apartament pana in momentul vânzării prin licitație a bunului, acordându-le o perioada de 60 de zile , de la data adjudecarii, pentru a elibera apartamentul. Contractul de închiriere are stipulată aceasta clauza. Din ce am
Înțeles chiriașul nu contesta executarea dar dorește despăgubiri pentru îmbunătățirile aduse locuinței pe perioada in care a locuit acolo. Nu înțeleg de ce nu pot eu intra in posesie si ei (firma cu chiriașul) sa se certe după cat timp vor ei.
Buna ziua. Revin după o absenta destul de lunga cu o situație recenta, cu care m-a confrunt. Am participat la o licitație de bunuri a unei firme falimentare si am achiziționat un apartament prin aceasta procedura. Problema este ca in apartamentul respectiv sunt niște chiriași care nu vor sa plece pana ce firma de la care am cumpărat eu apartamentul nu ii despăgubește pentru investiții in apartament (termopane, USA intrare, etc). In aceasta situație firma mi-a zis ca nu poate sa îmi facă contract de vânzare-cumpărare pana nu ii evacuează pe chiriași (ceva de genu ca contractul de vânzare-cumpărare se da pe baza de proces verbal). Am înțeles ideea, au trecut 2 luni si încă nimic. Verific constant instanțele de pe portal.just sa văd dosarul depus pentru evacuare si nimic. Firma de lichidare (care se ocupa de firma falimentara) mi-a spus ca din cauza vacantei judecătorilor nu se pot depune dosare, sau ceva de genul, si ca așteaptă sa vina prin posta numărul dosarului si data de începere a dosarului(ce-o fi si asta). Întrebarea mea este: am cum sa intru in posesia apartamentului, având in posesie hârtia de la licitație + chitanța conform căreia am achitat toată valoarea apartamentului licitat? Dacă da, trebuie sa merg in instanța? Trebuie sa cer ceva de la lichidator? Ar fi mai bine sa aștept sa văd dak introduc ei acțiune de evacuare? Sincer nu știu ce si cum sa fac sau cat ar dura,efectiv, pana la intrarea in posesie. Mulțumesc
Pai nu e problema de acte (dureaza ceva pana vin adeverintele), ideea de baza este ca nu vad motivul pentru care ar trebui sa prezint acte justificative (ca asa mi se par mie) in momentul efectuarii unei plati anticipate. Cei de la banca chiar mi-au dat de inteles ca daca fac plata anticipata fara sa modific perioada de creditare nu trebuie prezentate respectivele acte. Acum nu mi-o luati in nume de rau dar daca e nevoie de adeverinte si alte chestii pentru un tip de plata anticipata nu e nevoie pentru alt tip ??? sunt putin mai greu de cap dar mi se pare ceva nelalocul lui.
Cat despre faptul ca am facut multe rambursari anticipate, nu cred k este cazul. In 2 ani cred k am mai facut maxim 2 rambursari anticipate una de vreo 800 euro si a doua era ceva mai mica si mi s-a zis sa incerc sa mai adun bani k sa pot face o plata mai mare, lucru facut. Acum am o suma maricica si as dori sa ma lamuresc inainte sa fac plata anticipata. Multumesc
Buna ziua. La Multi Ani si scuzati intarzierea raspunsului.
Dupa postarea de aici am trimis mail la sediul central (la relatii cu clientii parca) si mia venit un raspuns in care este specificat:

"Buna ziua,
Urmare solicitarii dumneavoastra transmisa pe office@banca-in-chestiune, va comunicam ca pentru efectuarea unei plati anticipate , titularul de credit trebuie
sa se prezite la banca pentru a completa formularul de plata anticipata.
Suma de bani se depune in contul curent si pe loc se efectueaza tranzactia , avand doua posibilitati:
1. pastrarea perioadei de rambursare
2. sau micsorarea termenului de rambursare , care se face in baza unui act aditional la contractul de credit.
Cand doriti sa rambursati anticipat va asteptam la sediul Bancii
Sarbatori fericite si un an plin de bucurii ."

Am fost intr-un final la banca si, din ce mi-au explicat cei de acolo, nu ei solicita adeverinta de salariat (o reevaluare a dosarului de credit) ci Fondul de garantare a statului in urma nu stiu carei conventii semnate de catre banca care a acordat creditul cu acest fond, motivul invocat sa se verifice daca eu mai sunt sau nu mai sunt eligibil la un credit cu o perioada mai mica de rambursare (adik in loc sa platesc 30 ani 150 euro lunar sa se verifice daca pot sa platesc 28 de ani 150 euro lunar) ceea ce mi se pare o aberatie.
Un angajat mai "cu cunostinte" mi-a explicat ca atata timp cat eu consumatorul/clientul vin sa cer o modificare a contractului (modificarea perioadei de creditare) banca sau terte parti implicate in contract pot impune anumite conditii pentru a aproba aceasta modificare.

Intrebarea mea este urmatoarea: Se poate sa fiu obligat sa prezint acte de venit? Daca respectiva conventie mi se aplica nu ar trebui mentionata in contractul de creditare? Are vreo influenta, conventia incheiata intre aceste doua institutii, asupra contractului de creditare atata timp cat nu este mentionata aceasta?

Multumesc si scuzati daca in anumite parti ale mesajului par incooerent.
Buna seara. As dori si eu sa stiu daca o banca are dreptul sa imi impuna, in vederea achitarii anticipate a unei parti din suma imprumutata, prezentarea de documente justificative, gen adeverinta de salariat din partea mea si a girantilor, pentru a putea plati anticipat din suma imprumutata. Sunt intr-o situatie destul de ciudata, in ideea ca pana de curand am tot facut plati anticipate (sume modice) fara sa fie nevoie de nici un act de genul mentionate mai sus. Nu inteleg schimbarea subita a bancii in aceasta privinta. As putea sa ma adresez la OPC in aceasta chestiune. Eu inteleg ca banca pierde bani daca eu platesc anticipat, dar si eu pierd bani daca platesc doar cum vor ei. Mentionez ca m-am uitat peste contract si nu am observat (sau mi-a scapat) sa fie mentionata o asemenea clauza sau modalitate de rambursare din partea bancii. Un pic de ajutor va rog . Multumesc
Am inteles. Se poate k tatal sa puna pe aceeasi procura, declaratie mai multe drepturi, de ex sa scoata pasaport pt asta mic, sa il poata scoate din tara ... sau mai stiu eu ce?? are valabilitate acest tip de procura sau trebuie o procura doar pentru a scoate copilul din tara'? Multumesc