avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1837 soluții astăzi
Forum Activitate aurelia silion

Activitate aurelia silion

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti legat de inregistrarea in baza unei Hotarari, a unui teren, in patrimoniu, care nu are trecuta valoarea. Cine trebuie sa dea valoare si in baza carei legi?
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti legat de inregistrarea in baza unei Hotarari, a unui teren, in patrimoniu, care nu are trecuta valoarea. Cine trebuie sa dea valoare si in baza carei legi?
Buna ziua, am avut un credit bancar de nevoi personale si nu am platit toate ratele, ultima plata am efectuat-o in decembrie 2008. Am facut contestatie la executare la poprire fiindca , din ce m-am informat am inteles ca s-a prescris. In data de 11.11.2015, data postei, am primit un plic cu o comunicare la adresa emisa pe 6 noiembrie 2015, in care imi spune ca in ca "in calitate de Contestator, va comunicam ca in termen de 10 zile de la primirea prezentei comunicari, sub sanctiunea anularii cererii, aveti de indeplinit obligatiile de mai jos: obligatia de a achita taxa de timbru in cuantum de 523.25 ron. Reclamantul are posibilitatea de a formula in conditiile legii, cererea de acordare a facilitatilor la plata taxei judiciare de timbru, in termen de cinci zile de la primirea comunicarii.". Va rog sa ma lamuriti daca mai am timp sa fac cerere de acordare a facilitatilor si cum sa o fac, pentru ca nu-mi permit sa platesc asa valoare deoarece am salariul minim pe economie (850 ron) si am un bebe de 5 luni, as vrea sa vad cum pot fi scutita de taxa de timbru sau macar sa fie redusa valoarea. Va rog sa-mi spuneti, daca nu mi se sisteaza poprirea, raman pierduta de taxa de timbru? Astept raspuns urgent, multumesc!
sunt in concediu medical
Mai am o alta intrebare , acum ma cheama la serviciu , pentru inca nu s-a dat decizia de numire ca functionar , insa daca se da si eu ma prezint la serviciu , doua , trei zile si apoi depun actele pentru cresterea copilului , merge asa?
pentru la ITM mi s-a spus ca cei de la resurse umane nu sunt informati suficient .
in concluzie nu pierde locul de munca ?
pai bun raspunsul e articolul de lege , dar in aceasta legea nu specifica nimic legat de faptul ca daca sunt insarcinata , si nasc dupa concurs etc etc .
eu sunt mamica acum si nu pot lasa copilul singur la 2 luni dupa nastere , deci hg-ul asta e un abuz in cazul meu , trebuie aleasa o cale de mijloc .
pai si daca nasteam la 1 an dupa examen sau 3 luni sau 6 luni ???
Buna ziua, am o problema legata de urmatorul lucru: lucrez la o primarie de 2 ani si am fost angajata ca personal contractual. In luna octombrie 2014 am ramas insarcinata si am venit la serviciu pana aproape sa nasc deoarece, trebuia sa dau examen pentru functionar public. Intre timp am nascut iar, la trei saptamani am dat examenul. Toate bune si frumoase pana cand am fost sunata de la resurse umane si mi s-a zis ca trebuie sa vin la serviciu si sa renunt la concediu de crestere a copilului pentruca scrie in nu stiu ce HG... ca o sa pierd functia daca nu ma prezint la serviciu in 30 de zile. Pentru asta imi cere o declaratie ca in termen de 30 de zile ma intorc la munca. Va rog sa-mi spuneti daca e corect cum vor sa procedeze cei de la resurse umane si daca intr-adevar imi pierd locul de munca daca nu renunt la concediu.
Buna seara,
Lucrez la o agentie de pariuri sportive, al carei format include un bar si aparate de joc tip slotmachines; acest lucru presupune prezenta a doua angajate in permanenta deoarece, asa s-a stabilit de la inceput si e un volum mult prea mare de munca care, implica rapiditate, atentie distributiva, lucrul cu clientii si banii. Cu toate acestea, la sfarsitul anului trecut, mai exact pe data de 31.12.2011, s-a stabilit sa munceasca o singura persoana pe tura iar, sefa de agentie m-a desemnat pe mine. Am refuz acestu lucru fiindca nu ma simteam in stare si nici nu era corect sa fac toata munca de una singura deoarece, nu eram platita dublu.Cu toate acestea am fost nevoita sa vin la serviciu asa cum stabilise
conducerea ba mai mult, am venit la serviciu si a doua zi, dupa anul nou., fara drept de apel. Am muncit foarte mult in acea zi fara macar sa fiu sunata de sefa pentru a se interesa cum ma descurc.Munca a constat in: emiterea de bilete cu pariuri sportive si plata castigurilor catre clienti, servirea la bar si la mesele clientilor, efectuarea de plati la aparate iar, la finalulu programului colectarea banilor de la pariuri, bar si aparate, efectuarea inventarului si inregistrarea in programul special, inregistrarea contoarelor de la aparatele de joc in programul special din calculator apoi, scrierea lor intr-un registru, numararea banilor, scoaterea rapoartelor de la pariuri si bar atat zilnice cat si lunare, trecerea lor in registrul de casa, indosarierea tuturor actelor precum si arhivarea virtuala si trimiterea lor prin email la sediul-mama. Dupa toate acestea, urmeaza munca de curatenie in agentie, spalarea veselei si munca josnica de curatare a wc-urilor.
In ziua respectiva, in programul de pariuri s-a strecurat o eroare, ducand la o greseala de calcul. S-a mai intamplat acest lucru dar s-a remediat de catre sefa impreuna cu cei de la sediu. Mie mi s-a adus la cunostinta greseala respectiva in data de 03.01.2011, cerandumi-se sa fac nota explicativa. Revoltata fiind de acest fapt considerand ca s-a facut o discriminare deoarece atat colegele mele cat si sefa au avut nenumarate incalcari de proceduri si chiar abateri de la lege, fara sa li se dea macar un avertisment, am refuzat sa dau nota explicativa considerand ca nu eu sunt cea cea care trebuie sa faca acest lucru. Dupa acest refuz, la ceva timp am fost instiintata ca voi fi chemata la o convocare. M-am prezentat in fata comisiei de disciplina formata din angajata de la resurse umane si managerul zonal. Am fost pusa sa fac nota explicativa si drept urmare, pe data de 10.02.2012, am primit o decizie prin care, citez:" Avand in vedere prevederile Codului Muncii, ale Regulamentului Intern, precum si raspunderea salariatului cu privire la indeplinirea sarcinilor de serviciu, cercetarea disciplinara prealabila efectuata in data de 17.01.2012 si si nota explicativa a salariatei in care isi expune punctul de vedere cu privire la sarcinile de serviciu..., SC emite urmatoarea: ART.1 Se aplica salariatei S..sanctiunea disciplinara constand in reducerea salariului de baza cu 10 %pe o perioada de o luna, in conformitate cu art. 247 alin.1 si art.248 litera"d" din Codul Muncii..." Mis se pare iesita din comun aceasta decizie mai ales ca, nu am avut vreo abatere disciplinara si nici macar un avertisment dat. As vrea sa fac o contestatie si as vrea sa stiu daca am castig de cauza.