avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate Florin-Razvan

Activitate Florin-Razvan

Bineinteles ca am sa anunt in cazul in care o sa plec , ca nu am de gand sa fug de nimic , cum spuneam mai sus "o sa imi duc crucea pana la capat" , inca o intebare , Cum este mai bine pentru mine , sa ma duc sa platesc analizele de sange eu sau sa astept vro hartie oficiala in sensul asta.
Buna seara.
Vin si adresez o intrebare ... Am fost surprins in trafic conducand autovehicolul cu o alcoolemie de 0,55 la etilotest , au urmat recoltarea de probe , si restul procedurilor. Rezultatul probelor nu a venit inca de la IML , a trecut o saptamana de atunci , din ce am auzit si am mai citit rezultatul de la sange va fi aproape de dublu fata de etilotest asta insemnand undeva peste acel 0,8.... PROSTIA facuta mi-o asum si imi voi duce crucea pana la capat cu toate ca asta mi-a afectat toata viata deoarece depindeam intr-o mare masura de acel permis , insa acum ca odata cu pierderea permisului mi-am pierdut si serviciul , va trebuii sa lucrez ceva ca sa imi achit ratele si restul cheltuielilor..... Intrebarea era "AM VOIE SA PARASESC TARA CAT TIMP SE VA CERCETA TARASENIA ASTA DE CATRE PROCURORI,JUDECATORI SI CINE SE MAI OCUPA DE ASTA" pentru ca am ceva de munca in afara tarii dar mi-e frica sa plec sa nu o dau in alte probleme.
Multumesc anticipat.
Astazi am fost la Procuratura sa ma interesez si am primit ca raspuns : Dosarul nr. xxxx/P/2009 (nu vreau sa ii dau numarul aici) se afla la IPJ PRAHOVA Directia S.I.C.- , si am mai primit niste cifre care habar nu am ce sunt. oricum mai sap. Art. 2008-2009 al1 lit. e,g,i,f.
am sunat la Politie si nu mi-au spus decat ca dosarul nu mai este la ei. ca a plecat la mai departe. si raspunsul l-am primit prin telefon. si as vrea ceva scris . pentru ca daca vorbesc prin telefon nu sunt decat vorbe in vant.
multumesc oricum pentru raspuns.
nu o sa stau sa relatez toata povestea ca va dura prea mult. In linii mari situatia sta asa : aveam motocicleta parcata in fata blocului unde locuesc. Intro noapte mi-a fost furata. am facut reclamatie la Politie in dimineata imediat urmatoare. dupa 2 saptamani am aflat o pista, am anuntat din nou Politia si i-am prins pe HOTI . am scris o noapte intreaga de declaratii de parca eu eram hotul nu pagubitul. cand am recuperat respectiva motocicleta nu mai era intreaga. lipseau foarte multe piese,lucru care s-a apecificat in declaratie la politie. am mentionat ca ma voi constituii parte civila in procesul ce va urma cu un prejudiciu ce se va stabilii de o unitate service autorizata. Hotii nu vor sa ne intelegem pe cale amiabila pentru recuperarea prejudiciului. vreau sa stiu cum fac sa aflu numarul dosarului penal intocmit de politie si in ce stadiu se afla. am inteles ca trebuesc facute niste cereri in sensul asta catre Ploitie si procuratura. daca da va rog sa imi spuneti si mie in cateva cuvinte cum trebue formulata aceasta cerere. si ce sanse am sa imi recuperez bani daca imi voi repara motocicleta din bani proprii. Mentionez ca este vorba de o suma in jur de 3000 de euro(reparatie)

multumesc anticipat