avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1071 soluții astăzi
Forum Activitate GICU50

Activitate GICU50

Răspuns la discuția iesire in pensie
Va multumesc foarte fumos ,ozi buna .
Răspuns la discuția iesire in pensie
Am revenit Încerc acum să vă organizez datele aşa cum aţi cerut...

Data naşterii 1959 aprilie 30
grupa I 1an 1 lună
conditii speciale 22ani şi 6 luni
grupa a II. a 4 luni
stagiu aferent grupei I şi II 9ani şi 6 luni
condiţii normale 10 luni

V+aş ruga din nou dacă se poate să+mi spuneţi când mă pot apropia de casa de pensii.
Cu mulţumiri......GICU
Răspuns la discuția dezbatere mstenire
Buna ,eu mai astept inca un sfat din partea d-voastra pina imi primesc hotarirea din partea Tribunalului din BACAU .O ZI BUNA
Răspuns la discuția iesire in pensie
Vă mulţumesc pentru amabilitate şi pentru că v+aţi sacrificat din timpul d+voastră ,dar toate datele pe care le+am furnizat sunt dintr+un act oficial ,deci nu stiu ce alte date să vă mai dau.
Cu mulţumiri GICU 50
Răspuns la discuția iesire in pensie
Revin cu ce mi-ati cerut adica mai detailat;In data de 6 august1976 m-am angajat.Am lucrat in gr,1-a,1 an si 1 luna,apoi in gr2-a 4 luni,in conditii speciale 18 ani si 6 luni,in continuare mai am lucrati 3 ani si 6 luni tot in conditii speciale lg.226/2006.Aceste date sunt cele scrise in careta de munca.La aceasta vechime adauga stagiu asimilat de 9 ani si 6 luni.Total stagiu de cotizare 41 de ani si 6 luni .Ramine valabila aceeasi intrebare ;Cind voi putea iesi in pensie.
buna,vas ruga sa-mi rasundeti la urmatoarea mea problema deoarece la CJP o sa merg dar mai in toamna.Sunt nascut in anul 1959 luna april 30,angajat din anul 1976 6.8. -in gr.1[lg.3/1977]1 an si 1 luna,in gr.2 [lg.3/1977]4 luni.conditii speciale anterior 04'2001-18 ani si 6 luni,legea 226/2006; 3ani si 6 luni,conditii normale 10 luni.Stagiu aferent gr.1 si 2 ;9 ani si 6 luni,inprezent mai lucrez in cond.legii 226/2006.dar daca din bunavointa hazardului [CRIZA]imi loveste societatea unde imi desfasor activtatea ce imi ramine de facut?Cu sanatatea stau foarte rau,cind o sa pot solicita iesirea la pensie de drept.Va multumesc. O zi buna Revin cu date mai detaliate În data de 6 august 1976 m+am angajat .Am lucrat în grupa I ,1 an si o luna,apoi in grupa II 4 luni, în condiţii speciale 18 ani şi 6 luni, în continuare mai am 3 ani şi 6 luni tot în condiţii speciale lg 226din 2006. Aceste date sunt cele inscrise în cartea de muncă.la această vechime se adaugă stagiul asimilat de 9 ani şi 6 luni. Total stagiu de cotizare 41 de ani şi 6 luni.Deci, repet din nou întrebarea ,dacă acum am fost destul de explicit CÂND VOI PUTEA IEªI LA PENSIE
Răspuns la discuția dezbatere mstenire
Va rog sa ma scuzati din cauza greselilor pe care le-am comis la descrierea spetei mele eram foarte confuz din cauza hotaririi date de tribunalul BACAU.Deci suntem doi frati sora ,frate in urma decesului ultimului parinte a ramas casa cu teren si dependinte,sora si-a vindut apartamentul si s-a mutat in casa pariteasca cu de le sine voie.Am deschis succesiunea la judecatoria MOINESTI unde instanta a dat o sentinta pe care am contestat-o la tribunalul BACAU ,La trib. BACAU am primit aceeasi hotarire ca si jud.MOINESTI adica;contestatia este lipsita de fond-solutionata',eu cred ca nici nu sau deranjat sa intre in fondul contestatiei.La evaluarea situatiei cadastrale au fost trei experti ;bunuri,imobile si terenuri,iar in urma expertizei s-a ajuns la concluzia ca;in acel imobil nu poate locui doua familii acest lucru la specificat si d-nu avocat in fata instantei.D-voastra ati specificat unul plateste si ramine in casa problema mea este ca nu vrea sa-mi plateasca jumatatea din cauza hotariri JUDECATORIEI SI A TRIBUNALULUI CARE MA OBLIGA prin hotararea data , sa locuiesc in aceeasi casa cu ea.Dupa cum am scris imi este imposibil datorita locului de munca si a domiciliului.In ROMANIA oare nu se mai poate face nimic ?#-o Findca nu cred ca pot fi fortat sa stau cu familia unde vrea o D-NA JDECATOARE de la judecatoria MOINESTI,iar o alta forma de a beneficia de mostenirea mea nu exista ptr ca nu+mi pot vinde partea din cauza amplasarii. Singura modalitate de a beneficia de ea e aceea de a o taia cu drujba asa cum de fapt mi+a sugerat sora,si de a o muta in alta parte daca nu+mi convine. .Ce-mi ramine de facut oare am epuizat toate caile legale?Eu suportind toate cheltuielile cu experti AVOCATI si toate celelalte acte necesare .Este posibil sa nu primesc jumatate din cheltuieli decit de la judecatarie si de la tribunal nu dupa cum a spus d+nu av.eu i+am platit onorariu pentru contestatia de la tribunal la cre nu am primit chitanta crezind ca o depune la dosar ,dar la fiecare proces a specificat şi cu cheltuieli de judecata. Sperind ca ma+ti inteles va multumesc.
Buna ziua,sper in ajutorul d-voastra pentru a afla este c,proc.civil si cum se aplica in Romania.Suntem doi frati sora si frate,dupa decesulultimului parinte am deschis procesul de succesiune la judecatoria or.Moinesti jud.Bacain anul 2007,acolo eu am fost reprezentat de o D-na Avocat care a studiat dosarul procesului si din cele trei variane in lipsa mea a optat pentru varianta convietuirii impreuna si plata unei sulte ceea ce pe mine ma dezavantaja din toate punctele de vedere.Parerea mea era ca sa se aleaga varianta 1-2 sau sa scoatem casa la vinzare ceea ce ei nu-i convine deoarece si-a vindut apartamrntul si s-a mutat in locuinta parinteasca.Am angajat un nou Av.si am facut recurs la sentinta data de jud.Moinesti care suna ;lipsita de fond'.La Tribunalul BACAU dupa mai multe aminari se i-a din nou aceeasi hotarire ca si la jud.MOINESTI.La aflarea hot.m-am dat seama cu d-nul ca si trib.Bacau a solutionat procesul fara aintra in cercetarea fondului.Mie imi este imposibil sa locuiesc in jud,BACAU,findca locuita mea este in jud HR,si locul de munca in jud.MURES.In final mi sa spus de Av.ca asa este legea in tara asta.Carui for superior sa ma adresez pentru ca nu cred ca pot fi obligat de o d-na jud.sa locuiesc in acea casa.Pentru CEDO cum procedez?