Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire in pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire in pensie

buna,vas ruga sa-mi rasundeti la urmatoarea mea problema deoarece la CJP o sa merg dar mai in toamna.Sunt nascut in anul 1959 luna april 30,angajat din anul 1976 6.8. -in gr.1[lg.3/1977]1 an si 1 luna,in gr.2 [lg.3/1977]4 luni.conditii speciale anterior 04'2001-18 ani si 6 luni,legea 226/2006; 3ani si 6 luni,conditii normale 10 luni.Stagiu aferent gr.1 si 2 ;9 ani si 6 luni,inprezent mai lucrez in cond.legii 226/2006.dar daca din bunavointa hazardului [CRIZA]imi loveste societatea unde imi desfasor activtatea ce imi ramine de facut?Cu sanatatea stau foarte rau,cind o sa pot solicita iesirea la pensie de drept.Va multumesc. O zi buna Revin cu date mai detaliate În data de 6 august 1976 m+am angajat .Am lucrat în grupa I ,1 an si o luna,apoi in grupa II 4 luni, în condiţii speciale 18 ani şi 6 luni, în continuare mai am 3 ani şi 6 luni tot în condiţii speciale lg 226din 2006. Aceste date sunt cele inscrise în cartea de muncă.la această vechime se adaugă stagiul asimilat de 9 ani şi 6 luni. Total stagiu de cotizare 41 de ani şi 6 luni.Deci, repet din nou întrebarea ,dacă acum am fost destul de explicit CÂND VOI PUTEA IEªI LA PENSIE
GICU50, utilizator
Stimate domn, va rog sa reveniti cu un mesaj mai clar. Nu reusesc sa-mi dau seama ce inseamna "angajat in anul 1976 6.8" sau "conditii speciale anterior 04'2001".

Pot sa presupun ca v-ati angajat in 08.06.1976 si ca ati lucrat in grupa I de munca anterior datei de 10.04.2001, dar as gresi daca as calcula stagiile de cotizare pe baza unor presupuneri.

Referirile la Legea nr. 3/1977 sau la Legea nr. 226/2006 nu sunt necesare. De altel, lucrul in conditii speciale a fost reglementat prin Legea nr. 19/2000, deci puteti lucra in conditii speciale numai ulterior datei de 01.04.2001.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Revin cu ce mi-ati cerut adica mai detailat;In data de 6 august1976 m-am angajat.Am lucrat in gr,1-a,1 an si 1 luna,apoi in gr2-a 4 luni,in conditii speciale 18 ani si 6 luni,in continuare mai am lucrati 3 ani si 6 luni tot in conditii speciale lg.226/2006.Aceste date sunt cele scrise in careta de munca.La aceasta vechime adauga stagiu asimilat de 9 ani si 6 luni.Total stagiu de cotizare 41 de ani si 6 luni .Ramine valabila aceeasi intrebare ;Cind voi putea iesi in pensie.
Stimate domn, sunteti prima persoana careia nu-i pot da un raspuns. Sa va spun si de ce. In primul mesaj scrieti urmatoarele:

Sunt nascut in anul 1959 luna april 30,

In mesajul urmator, solicitat de mine intrucat primul mesaj nu era clar, scrieti ca:

Total stagiu de cotizare 41 de ani si 6 luni

Deci, aplicand o logica elementara celor scrise de dvs., concluzia este urmatoarea: aveti 50 de ani, un stagiu de cotizare de 41 ani si 6 luni, deci lucrati de la 8 ani si 6 luni :stunned:

De altfel, cum ati ajuns la un stagiu asimilat de aproape 10 ani, cum de ati lucrat in conditii speciale de munca in perioade cand aceasta expresie nu avea un inteles reglementat legal, de ce ar trebui sa adaug eu stagiul asimilat unui stagiu care, in opinia mea, ar putea fi realizat sau ar putea foarte bine sa includa si stagiul asimilat?

Daca doriti un raspuns serios reveniti cu perioadele, scrise cu liniute, una sub cealalta.
Daca nu, eu va doresc multa sanatate si o viata frumoasa in continuare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Vă mulţumesc pentru amabilitate şi pentru că v+aţi sacrificat din timpul d+voastră ,dar toate datele pe care le+am furnizat sunt dintr+un act oficial ,deci nu stiu ce alte date să vă mai dau.
Cu mulţumiri GICU 50
GICU50:
1. Datele expuse de dvs. sunt insiruite fara cap si fara coada, de aceea nu pot fi inteligibile. Dati datele asa cum sunt ele, seci, fara comentariile dvs., care nu au relevanta pentru raspuns.
2. Dna Gabriela Pintea v-a cerut sa le organizati putin, sa se poata intelege. V-a si spus cum sa procedati.
3. Am sa va repet eu cum sa le scrieti si dna G.P. o sa va raspunda:
- data nasterii
- vechimea totala in munca (ani, luni, zile):
din care:
- in grupa I (conditii speciale):
- in grupa a II-a (conditii deosebite):
- perioade asimilate stagiului de cotizare (ani, luni,zile):
din care:
- militar in termen:
- somaj indemnizat:
- facultate la zi:
4. Apoi adaugati ce credeti dvs. ca ar mai ajuta pentru a va stabili varsta de iesire la pensie.
5. Nu va bagati in interpretarea legilor ca mai rau incurcati pe cine vrea sa va raspunda!
6. Incercati sa reveniti cu datele asa cum v-am recomandat si veti primi raspunsul asteptat (dna G. Pintea are rabdarea necesara, va intelege, dar intelegeti-o si dvs.!).