Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

buna dimineata,va rog sa-mi raspundeti cind pot sa depun dosarul pentru a beneficia de pensie, de limita de virsta.Am urmatoarele date personale.Barbat,nascut in anul 1959,luna Mai,ziua 2.Sunt angajat din anul 1976 luna 08,ziua 06,in Lg.19/2000 anterior anului 2001 am lucrati in conditii speciale subteran 18 ani si 6 luni,iar din anul 2006 lucrez tot in conditii speciale vechea Lg.226/2006,in prezent ma regasesc la art.55 din Lg.263/2010.Mai am stagiu asimilat 8 ani si 6 luni,in cond. deosebite 2 ani si 6 luni in prezent sunt activ tot in cond. specialeVa multumesc. O zi buna .
Va rog sa reveniti cu urmatoarele date:
-anul si luna din anul 2006 de la care lucrati in conditii speciale;
-daca din 1976 pana in prezent ati avut perioade de intrerupere in activitate si care sunt acelea.

Ati scris "in prezent ma regasesc la art.55 din Lg.263/2010". Sa stiti ca toate persoanele care au lucrat in grupe de munca ori in conditii deosebite sau speciale se regasesc acolo.
Interventie moderator:
:rtfm:
pavelticu:

1. Nu veti primi un raspuns corect daca la fiecare completare a intrebarii initiale veti deschide un topic nou pentru ca nimeni nu va intelege nimic.
2. Intrati tot pe acest topic, folositi butonul "raspunde" si continuati discutia.

pavelticu a scris:
Buna ziua,incerc sa va dau raspunsul pe care ma la-ti cerut si va multumesc inca odata pentru bunavointa d-voastra.In anul 1976 august angajatAm 2 ani in cond.speciale ,in1980 stagiul militar 1 an si 4 luni,apoi am continuat activitatea pina in anul 1997 octombrie in cond .speciale subteran .din cauza restructurarilor am iesit in somaj 9 luni de zile,dupa care m-am pensionat de boala profesionala /silicoza /am avut vpensie de boala de grd.2 timp de 8 ani si 6 luni. In anul 2005 decembrie am renuntat la pensia de boala si am inceput activitatea in cond.speciale Lg.226/2006 in lunaianuarie 5.Eu stiu ca d-voastra stiti ca lg.226 sa promulgat in luna iunie 2006 dar in cadrul unitatii unde imi desfasor activitatea sa marit stagiul de activitate la 25 ani si virsta 52,venind la puterea politica a Romaniei acel guvern urias iar s-a modificat lg.pensiilor263/20010,marindu-ne activitatea pina la virsta de 53 de ani.Actualmente eu lucrez in conditii speciale din anul 2006IANUARIE,5.conform lg.263/20010 .Va multumesc

pavelticu a scris:
In cazul meu ma regasesc la Anexa nr.2 art.3.lg. 263/20010,art.55 litera b,-art.30 alin.1.

Multumesc pentru precizari. Pentru ca ati omis unele luni din perioadele scrise in al doilea mesaj, am luat ca perioada lucrata in conditii speciale inainte de 2001 perioada de 18 ani si 6 luni pe care ati scris-o in primul mesaj.

Varsta standard de pensionare, in cazul dvs., este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani. Stagiile de cotizare sunt realizate. Pana in 5 mai anul acesta ati realizat 24 de ani si 11 in conditii speciale. Pentru 24 de ani lucrati in conditii speciale varsta standard de pensionare de 65 de ani se reduce cu 12 ani. Asta inseamna ca, incepand cu data de 2 mai 2012, indepliniti conditiile si puteti depune cererea privind acordarea pensiei pentru limita de varsta si actele la casa de pensii.
Pensie cat mai lunga! :)
Gabriela Pintea, Consilier juridic