avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate pesoiu_bitza

Activitate pesoiu_bitza

Buna ziua,

va cer sfatul intr-o poblema cu care ma confrunt in momentul de fata in legatura cu recuperarea unor bani.

Acum cativa ani am internat-o pe bunica mea intr-un azil de batrani din Afumati. Este un azil privat , am incheiat un contract cu firma care il detine si s-a agreat o suma lunara de plata, evident serviciile se achitau in avans pentru luna ce va urma. La sfarsitul lunii ianuarie bunica mea a decedat dar eu am apucat sa achit serviciile pe luna urmatoare. Conform contaractului cei de la azil sunt obligati sa-mi returneze banii. De aproximativ o luna incerc sa vorbesc cu administratorii si contabilii caminului sa recuperez acesti bani si nu reusesc sa ii contactez. De fiecare data cand sunt acestia nu sunt de gasit. Cu siguranta din cauza faptului ca mi-am exprimat dorinta de a-mi primi banii inapoi.
Intre timp am primit o instiintare de la camin cum ca le sunt datoare cu o suma considerabila pentru ca i-au fost administrare bunicii diferite medicamente ( desi in contract este stipulat foarte clar ca noi vom aduce toate medicamentele necesare ).

Cum imi sugerati sa procedez? Conform contractului pot sa-i actionez in justitie, dar acesta presupune mult timp si bani. Pot reclama firma la OPC sau eventual sa fac o plangere la asistenta sociala? ( ma gandesc ca le trebuiesc anumite autorizatii pentru a functiona ).


Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Cu stima,
Gabriel Baicus
buna ziua,
va deranjez cu urmatoarea problema:
am depus dosarul pentru pensionare anticipata in data de 26 iunie-2010.
Am lucrat in doua locuri, un loc de munca cu program normal , de 8 ore si altul
cu timp partia de lucru de 2 ore.
De la primul loc de munca am incetat activitatea in data de 30 martie, iar la
cel de-al doilea loc de munca- cu timp partial, am incetat activitatea in 16
septembrie.Am primit decizia de pensionare anticipat partial. As vrea sa stiu de
cand primesc pensia, tinand cont ca am mai lucrat cu timp partial de lucru pana
in luna septembrie.

Multumesc!