Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Problema Recuperare Bani
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Problema Recuperare Bani

Buna ziua,

va cer sfatul intr-o poblema cu care ma confrunt in momentul de fata in legatura cu recuperarea unor bani.

Acum cativa ani am internat-o pe bunica mea intr-un azil de batrani din Afumati. Este un azil privat , am incheiat un contract cu firma care il detine si s-a agreat o suma lunara de plata, evident serviciile se achitau in avans pentru luna ce va urma. La sfarsitul lunii ianuarie bunica mea a decedat dar eu am apucat sa achit serviciile pe luna urmatoare. Conform contaractului cei de la azil sunt obligati sa-mi returneze banii. De aproximativ o luna incerc sa vorbesc cu administratorii si contabilii caminului sa recuperez acesti bani si nu reusesc sa ii contactez. De fiecare data cand sunt acestia nu sunt de gasit. Cu siguranta din cauza faptului ca mi-am exprimat dorinta de a-mi primi banii inapoi.
Intre timp am primit o instiintare de la camin cum ca le sunt datoare cu o suma considerabila pentru ca i-au fost administrare bunicii diferite medicamente ( desi in contract este stipulat foarte clar ca noi vom aduce toate medicamentele necesare ).

Cum imi sugerati sa procedez? Conform contractului pot sa-i actionez in justitie, dar acesta presupune mult timp si bani. Pot reclama firma la OPC sau eventual sa fac o plangere la asistenta sociala? ( ma gandesc ca le trebuiesc anumite autorizatii pentru a functiona ).

Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Cu stima,
Gabriel Baicus
Depuneti plangere la OPC si Garda Financiara cu privire la acest aspecte.
andymaurul, utilizator