avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala - de cand trebuie sa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala - de cand trebuie sa primesc pensia?

buna ziua,
va deranjez cu urmatoarea problema:
am depus dosarul pentru pensionare anticipata in data de 26 iunie-2010.
Am lucrat in doua locuri, un loc de munca cu program normal , de 8 ore si altul
cu timp partia de lucru de 2 ore.
De la primul loc de munca am incetat activitatea in data de 30 martie, iar la
cel de-al doilea loc de munca- cu timp partial, am incetat activitatea in 16
septembrie.Am primit decizia de pensionare anticipat partial. As vrea sa stiu de
cand primesc pensia, tinand cont ca am mai lucrat cu timp partial de lucru pana
in luna septembrie.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 18:58, 5 Noiembrie 2010
In decizia de pensionare la punctul(D)se precizeaza:Plata drepturilor se va face incepand cu data de.................
In cazul pensiei anticipate partiale, pensia va fi pusa in plata dupa ce pezentati casei de pensii adeverinta din care sa rezulte ca in septembrie v-a incetat calitatea de asigurat. Inceperea platii drepturilor de pensie este conditionata de prezentarea acestei adeverinte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala dana81 dana81 Buna ziua. In cazul unei decizii de pensie anticipat partial, angajatul mai poate lucra cu acordul angajatorului pana la o eventuala hotarare de incetare a ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata TMarina TMarina La pensionarea anticipata, vechimea in munca tine seama( pe langa programul normal de lucru de 8 ore la o institutie) si de orele lucrate la al doilea loc de ... (vezi toată discuția)
Decizie de pensionare LUCIAN_D13 LUCIAN_D13 Am depus dosarul pentru pensie anticipata partiala la data de 09.01.2013 si am primit decizia de pensionare la data de 23.04.2013, fapt pentru care solicit ... (vezi toată discuția)