avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Activitate petriniphoto

Activitate petriniphoto

Răspuns la discuția accident rutier
end a scris:

buna ziua ,
solicit unele completari : cind la ce data a avut loc accidentul ,ce leziuni a suferit victima si cite zile de ingrijiri medicale are, nu stiu ce sa va spun........la acea data nu s/au facut cercetari la fata locului de catre politie ...


accidentul a avut loc la data de 3 iuni ac.Politia a sosit la fata locului la 30 de secunde dupa producerea lui.(politia si SMURD-ul veneau din sens opus de la un alt accident).Leziunile sint dupa cum urmeaza;
traumatism cranian de nivel 0..plaga 3 cm
traumatism vertebral cervical cu protruzie discul C5-C6
traumatism vertebral cu tasarea paltoului T11
entorsa genunchi sting

a fost internata o singura zi la Floreasca..in rest tratament acasa.Imobilizare la pat 7 zile....atela gipsata 14 zile...

banuiesc ca politia a efectuat certcetari la fata locului ...din partea politiei sau a doferului nu am primit nicio veste pina acum...
cu multumiri...

PS asigurarea RCA a soferului acopera atit pagubele materiale(cheltuieli medicale si recuperare) cit si pe cele morale?
Răspuns la discuția accident rutier
Va multumesc pentru raspuns.Accidentul a avut loca pe soseaua Stefan cel Mare, mai precis la trecerea de pietoni de la Aleea Circului .Soseaua are 4 benzi si linie continua intre benzi si linia de tramvai.Credeti ca pot exista dubii in privinta vinovatiei soferului??
Discuție accident rutier
Buna ziua

Revin pe forum in speranta ca voi primi citeva raspunsuri.Dupa cum am mai scris sotia a suferit un accident rutier(pieton).Individul a lovit-o pe trecerea de pietoni in timp ce depasea coloana de masini pe linia de tramvai.Vina ii
aprtine in totalitate conducatorului auto.asta inseamna ca el va avea dosar penal nu?Politia ar trebui sa ne anunte cind incepe procesul sau urmarirea penala pentru ca noi sa ne constituim in parte civila in proces?am inteles ca avem la dispozitie 60 de zile ca sa depunem plingere.ce fel de plingere trebuie sa depunem si la ce ajuta?ar fi de preferat sa ne judecam cu el si sa cerem despagubiri materiale si morale sau sa ne intelegem cu el?(tinind cont de faptul ca nu a dat niciun telefon macar sa vada ce face victima ecam greu sa te intelegi cu el)si nu in ultimul rind ne poate spune cineva cu aproximatie care este onorariul unui avocat pentru acest tip de proces? multumim frumos
Răspuns la discuția despagubiri accident
Imi puteti spune daca exista vreo problema prin faptul ca noi nu am ajuns inca la IML ,din cauza starii sotiei mele.A fost externata cu recomandarea de reapos total la pat 7 zile.Bineinteles ca zgirieturile si contuziile au unceput deja sda se vindece.
Buna ziua

In data de 03.06.2009 sotia mea a suferit un accident de circiulatie, mai precis a fost lovita de o masina pe trecerea de pietoni de la Aleea Circului.Individul depasea coloana de masini pe linia de tramvai si zice ca nu a vazut-o.A fost internata la urgenta si diagnosticul celor de acolo afost.Traumatism cranio cerebral de nivel zero,traumatism vertebral cervical fara interesare neurologica.Nu au facut niciun fel de nalaiza imagistica in afara unei radiografii la coloana cervicala.A fost externata a doua zi.Am fost la o clinica privata unde am facut un examen RMN.Diagnosticul de acolo a fost; tasare platou superior t11 cu edem posttraumatic,deplasrea discului C4 ,si ceva probleme la meniscul genunchiului sting.Va trebui probabil facut si un CT pentru rana de la cap.Rugamintea mea este sa-mi spuneti si mie ce trebuie facut sau care sint caile de urmat pentru ca individul sa plateasca macar costul investigatiilor medicale .
cu multumiri