Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident rutier

Buna ziua

Revin pe forum in speranta ca voi primi citeva raspunsuri.Dupa cum am mai scris sotia a suferit un accident rutier(pieton).Individul a lovit-o pe trecerea de pietoni in timp ce depasea coloana de masini pe linia de tramvai.Vina ii
aprtine in totalitate conducatorului auto.asta inseamna ca el va avea dosar penal nu?Politia ar trebui sa ne anunte cind incepe procesul sau urmarirea penala pentru ca noi sa ne constituim in parte civila in proces?am inteles ca avem la dispozitie 60 de zile ca sa depunem plingere.ce fel de plingere trebuie sa depunem si la ce ajuta?ar fi de preferat sa ne judecam cu el si sa cerem despagubiri materiale si morale sau sa ne intelegem cu el?(tinind cont de faptul ca nu a dat niciun telefon macar sa vada ce face victima ecam greu sa te intelegi cu el)si nu in ultimul rind ne poate spune cineva cu aproximatie care este onorariul unui avocat pentru acest tip de proces? multumim frumos
Pentru a va intelege cu persoana care v-a accidentat, mai intai ar fi trebuit ca aceasta sa va caute sau sa o cautati dvs.
Dupa ce veti depune plangerea la politie, e posibil sa incerce sa va contacteze.
Eu sfatuiesc toti clientii mei sa se prezinte la politie ( daca vor, pot fi si eu de fata) si sa depuna acea plangere, e primul pas care trebuie facut. Apoi, se va urmari cursul dosarului, politie, parchet si instanta.
Cred ca v-am spus ca va trebuie certificat medico-legal.
Onorariile le stabiliti direct cu avocatul, acestea difera de la caz la caz, functie de durata, volum de munca si locul unde se solutioneaza dosarul.

Regulamentul rpivind circulatia pe drumurile publice prevede:
Art. 103. - Pe drumul public cu cel mult două benzi pe sens şi cu o a treia bandă pe care este amplasată linia tramvaiului lângă axa drumului, conducătorii de vehicule pot folosi această bandă, cu obligaţia să lase liberă calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

In functie de conditiile concrete in care s-a produs accidentul de circulatie se va stabili de cei in drept cui apartine vina (conducatorului auto sau pietonului).

Numai bine va doresc
Va multumesc pentru raspuns.Accidentul a avut loca pe soseaua Stefan cel Mare, mai precis la trecerea de pietoni de la Aleea Circului .Soseaua are 4 benzi si linie continua intre benzi si linia de tramvai.Credeti ca pot exista dubii in privinta vinovatiei soferului??
buna ziua ,
solicit unele completari : cind la ce data a avut loc accidentul ,ce leziuni a suferit victima si cite zile de ingrijiri medicale are, nu stiu ce sa va spun........la acea data nu s/au facut cercetari la fata locului de catre politie ...
ContSters58959, utilizator
end a scris:

buna ziua ,
solicit unele completari : cind la ce data a avut loc accidentul ,ce leziuni a suferit victima si cite zile de ingrijiri medicale are, nu stiu ce sa va spun........la acea data nu s/au facut cercetari la fata locului de catre politie ...

accidentul a avut loc la data de 3 iuni ac.Politia a sosit la fata locului la 30 de secunde dupa producerea lui.(politia si SMURD-ul veneau din sens opus de la un alt accident).Leziunile sint dupa cum urmeaza;
traumatism cranian de nivel 0..plaga 3 cm
traumatism vertebral cervical cu protruzie discul C5-C6
traumatism vertebral cu tasarea paltoului T11
entorsa genunchi sting

a fost internata o singura zi la Floreasca..in rest tratament acasa.Imobilizare la pat 7 zile....atela gipsata 14 zile...

banuiesc ca politia a efectuat certcetari la fata locului ...din partea politiei sau a doferului nu am primit nicio veste pina acum...
cu multumiri...

PS asigurarea RCA a soferului acopera atit pagubele materiale(cheltuieli medicale si recuperare) cit si pe cele morale?