Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... despagubiri accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

despagubiri accident

Buna ziua

In data de 03.06.2009 sotia mea a suferit un accident de circiulatie, mai precis a fost lovita de o masina pe trecerea de pietoni de la Aleea Circului.Individul depasea coloana de masini pe linia de tramvai si zice ca nu a vazut-o.A fost internata la urgenta si diagnosticul celor de acolo afost.Traumatism cranio cerebral de nivel zero,traumatism vertebral cervical fara interesare neurologica.Nu au facut niciun fel de nalaiza imagistica in afara unei radiografii la coloana cervicala.A fost externata a doua zi.Am fost la o clinica privata unde am facut un examen RMN.Diagnosticul de acolo a fost; tasare platou superior t11 cu edem posttraumatic,deplasrea discului C4 ,si ceva probleme la meniscul genunchiului sting.Va trebui probabil facut si un CT pentru rana de la cap.Rugamintea mea este sa-mi spuneti si mie ce trebuie facut sau care sint caile de urmat pentru ca individul sa plateasca macar costul investigatiilor medicale .
cu multumiri
Trebuie sa obtineti un certificat medico-legal si, in termen de doua luni de la data accidentului, sa mergeti sa depuneti o plangere la Politia rutiera impotriva persoanei vinovata de producerea accidentului. Fiind accident cu vatamari de persoane, banuiesc ca deja politia a deschis un dosar penal.
verificati si daca acel conducator auto avea incheiata o asigurare de raspundere civila obligatorie auto pentru vehicuul pe care l-a condus, intrucat, in baza acestei asigurari si a probelor pe care le veti depune pentru daune materiale, sotia va putea obtine atat daune materiale cat si morale. Cuantumul acestora se va stabili la cazul concret, functie de cheltuielile pe care le veti putea dovedi si in functie de nr. de ingrjijiri medicale necesare refacerii sanatatii persoanei accidentate.
Doinita Stingaciu, Avocat
va trebuie intradevar certificat medico legal si mai mult de atat daca la Serviciul Politiei Rutiere se efectuează acte de cercetare penala asupra faptuitorului, constituiti-va parte civila in acel dosar.
Din cele relatate de dvs.,se pare ca exista o culpa execlusiva a conducatorului auto care nu s-a asigurat la efectuarea manevrei de depasire.Deci au urmat investigatii si inceperea urmaririi penale.Precizati-va plangerea si mergeti la IML pentru efectuarea unei expertize medico-legale care sa stabileasca,in functie de actele medicale pe care le detineti si de examinarea sotiei numarul de zile necesare pentru vindecarea acesteia si legatura de cauzalitate a acestora cu accidetul rutie.rDe asemeni in functie de numarul de zile stabilite de IML se va stabili si incadrarea juridica a faptei.Pentru toate cheltuielile pe care le faceti legat de suferinta sotiei,cererti si pastrati bonurile pentru a solicita despagubiri civile.
petriniphoto a scris:

Buna ziua

In data de 03.06.2009 sotia mea a suferit un accident de circiulatie, mai precis a fost lovita de o masina pe trecerea de pietoni de la Aleea Circului.Individul depasea coloana de masini pe linia de tramvai si zice ca nu a vazut-o.A fost internata la urgenta si diagnosticul celor de acolo afost.Traumatism cranio cerebral de nivel zero,traumatism vertebral cervical fara interesare neurologica.Nu au facut niciun fel de nalaiza imagistica in afara unei radiografii la coloana cervicala.A fost externata a doua zi.Am fost la o clinica privata unde am facut un examen RMN.Diagnosticul de acolo a fost; tasare platou superior t11 cu edem posttraumatic,deplasrea discului C4 ,si ceva probleme la meniscul genunchiului sting.Va trebui probabil facut si un CT pentru rana de la cap.Rugamintea mea este sa-mi spuneti si mie ce trebuie facut sau care sint caile de urmat pentru ca individul sa plateasca macar costul investigatiilor medicale .
cu multumiri

Din relatarea dvs situatia medicala este suficient de grava cat sa nu o lasati balta.
Trebuie facuta plangere penala si sa se constituie parte civila in procesul penal.
Parerea mea este ca nu trebuie sa va rezumati doar la plata cheltuielilor de spitalizare.
Imi pare mult prea nedrept asa, mai ales ca din relatarea dvs rezulta ca e vorba de o culpa exclusiva a soferului in producerea accidentului.

avocat Claudiu Lascoschi
Imi puteti spune daca exista vreo problema prin faptul ca noi nu am ajuns inca la IML ,din cauza starii sotiei mele.A fost externata cu recomandarea de reapos total la pat 7 zile.Bineinteles ca zgirieturile si contuziile au unceput deja sda se vindece.