Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... obtinere certificat medico legal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

obtinere certificat medico legal

Pot sa solicit obtinerea unui certificat medico-legal pt constatarea vatamarilor suferite in urma unui accident de circulatie si stabilirea numarului de zile necesare pt vindecare sau politia in cadrul cercetarilor penale va solicita un asemenea certificat?
Precizez ca am depus plangere prealabila in termen.
Mergeti la IML si solicitati eliberarea certificatului medico-legal.
Va trebui sa va prezentati personal , cat mai repede! multe urme trec foarte repede! va trebui sa treceti mai intai pe la posta, dupa ceva timbre de 25 de bani (sau ceva genul), si ceva bani pentru medicina legala. (pana la 100 lei). Daca ati suferit intradevar leziuni grave s-ar putea sa va trimita la medici specialisti pt. investigatii si mai multe hartii, veti plati o contra expertiza si veti primi mai multe zile (veti mai plati inca odata,dar nu vi se va mai cere timbrul).

Grabiti-va!

PS: Nu retin exact cat este taxa de la IML dar banuiesc ca difera de la judet la judet. S-ar putea sa fie undeva in jur de 50-70-80 lei.
Certificatul medico-legal este cel care determina , in functie de numarul de zile acordate pentru refacere de catre medicul legist , stabilirea incadrarii juridice a faptei , deci este stringent necesar pentru administrarea probatoriilor in dosarul penal la care faceti referire.
Mergeti la INML/SML si solicitati eliberarea acestuia.