Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... certificat medico-legal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

certificat medico-legal

am fost victima unei agresiuni si doresc sa stiu cum pot obtine un certificat medico legal.precizez ca sunt din provincie
de la medicul legist... trebuie sa mergeti cat mai repede cu putinta... si acum
altfel riuscati sa nu primiti nicio zi de ingrijiri medicale, faceti-va si o poza cu zona corpului unde sa vad urmele leziunilor
Depuneti plangere la politie sau la parchet.
Va duceti apoi la serviciul de medicina legala unde solicitati eliberarea unui certificat medico-legal. Sa prezentati totodata cu ocazia consultului toate actele medicale de care dispuneti., Este necesar plata eliberarii certificatului.
Mergeti la SML de care apartinenti si solicitati examinarea dvs de catre medicul legist de serviciu si eliberarea certificatului medico-legal care se impune.
In termen de 2 luni de la aflarea autorului faptei aveti termen legal sa va adresati cu plangere penala la organele abilitate.
Numarul de zile de ingrijiri medicale acordat de medicul legist este cel care va determina incadrarea juridica a faptei