avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate blackmephisto

Activitate blackmephisto

Buna ziua,
Sunt posesor al unui permis de conducere cu toate categoriile! Am doua autovehicule, un OPEL Frontera (2000 cmc/85kW, masa max 2450 kg, poate tracta 2800 kg) si un Ford Ranger ( considerata autoutilitara -2200 cmc/110 Kw, masa max. 3200 kg, poate tracta 3350 kg) si o remorca platforma doua axe cu masa max. 2500 kg - proprie 553 kg + sarcina utila 1947 kg.
Doresc sa iau si sa transport din Germania un autoturism avariat in greutate de 1900 kg. Eu pot folosi oricare din autovehicule, dar doresc sa stiu daca exista diferente privitor la autovehiculul care tracteaza.
Exista limitari in ce priveste greutatea ansamblului total, obligatie remorca auto in loc de remorca platforma, necesitate tahograf sau atestate speciale?
Va multumesc anticipat.
themis a scris:

Nu aveţi treabă cu testamentul. Dacă v-aţi judecat cu defuncta, va trebui să continuaţi procesul cu moştenitorii, aşa cum au fost ei stabiliţi prin certificatul de moştenitor, solicitînd instanţei introducerea în cauză a acestora.

Legea aplicabilă testamentului nu are nicio legătură cu locul situării imobilelor lăsate prin acel testament.

Multumesc, este o speta atipica, descrisa mai sus pe scurt, dar clar.
Ideea este ca, nu este deschisa succesiunea! Plus testamentul este fabricat!
Sunt in proces cu batrana, restituire abuziva.
O speta interesanta:
O batrana, (cetatean francez), cu mari probleme de sanatate, (curator numit un nepot din 2009), lasa un testament olograf la notar francez (nu cunosc modul de depunere), "Doar las bunurile mele, nepotului X si nepoatei Y, data ....2003."
Moare in 2012, si nepotul apare si sustine ca este mostenitor al batranei pentru imobilul din Romania. Ce trebuie sa faca legal nepotul in Romania si mai ales:cum pot contesta acest "testament" fabricat? Stiu ca pentru bunuri imobile se aplica legea locului. Multumesc anticipat pentru atentia si sfaturi.
O prietena tocmai a primit rezultatul "alcoolemiei" matusii ei decedate, dupa ce a fost calcata de o AUTOBETONIERA pe TRECEREA DE PIETONI, 0,30 grame la mie. Batrana avea peste 70 de ani si nu bea deoarece era in tratament pentru tensiune. Nici macar la ziua ei, care a fost cu putin tiomp inaintea accidentului, acasa, batrana nu a baut cu rudele ei!!!! Ce se poate face? Probele luate la spital, cum si in ce conditii de pastreaza, cum se poate face contestatie/plangere impotriva acestei clare MANIPULARI..pe sistemul: MORTUL ESTE DE VINA!
Paven Florentina a scris:

Daca dvs.nu sunteti parte in proces nu puteti face nimic in instanta. Daca s-a suspendat dosarul pentru lipsa partilor, inseamna ca nici din partea primariei nu s-a prezentat nimeni. In acest caz puteti sa adresati un memoriu primarului, sau directiei juridice, prin care sa le cereti sa solicite repunerea pe rol a dosarului si sa actioneze in sensul solutionarii cauzei ( daca reclamantii nu se prezinta, se poate solutiona si in lipsa lor), aratind ca pasivitatea juristilor primariei aduc prejudicii intereselor dvs. dar si ale primariei.


Aveti dreptate, dar repunerea pe rol, poate determina din nou citarea petentilor, tergiversari simple din partea lor, cu cai de atac, etc. stiti mai bine decat mine ca acestea dureaza si stanjenesc dreptul si interesul meu. Ma gandesc sa il las sa se perime, poate petentii uita de dosar si pot cumpara apartamentul. Doamne ajuta!:D
Paven Florentina a scris:

Daca dvs.nu sunteti parte in proces nu puteti face nimic in instanta. Daca s-a suspendat dosarul pentru lipsa partilor, inseamna ca nici din partea primariei nu s-a prezentat nimeni. In acest caz puteti sa adresati un memoriu primarului, sau directiei juridice, prin care sa le cereti sa solicite repunerea pe rol a dosarului si sa actioneze in sensul solutionarii cauzei ( daca reclamantii nu se prezinta, se poate solutiona si in lipsa lor), aratind ca pasivitatea juristilor primariei aduc prejudicii intereselor dvs. dar si ale primariei.

Rog vedeti raspunsul meu la indicatiile dumneavoastra.
Am depus doua cereri la Primarie pentru repunerea pe rol, dar nimic. Intradevar, fiind chirias, nu am calitate procesuala. Intrebare: nu este mai bine sa astept perimarea si apoi cu raspunsul de la TMB (actiune perimata), respectiv reaspunsul Primariei Capitalei pe cele doua actiuni, una deja perimata, cealalta suspendata pe baza art. 242, art. 2, C.Proc.Civ., deci cand va fi si aceasta a doua actiune perimata, sa solicit adeverinta de la Dir. Jur.Contenc.Leg. si sa pot cumpara pe baza ei apartamentul. Multumesc pentru raspunsul rapid. Cu respect, AD
Sunt chrias la AFI si doresc sa cumpar apartamentul in care locuiesc, dar doua persoane care au pretins ca sunt mostenitorii unui vechi proprietar al imobilului, dar nu au depus nici un fel de documente care sa sustina afirmatia lor, doar cererile simple pe Legea 112 si Legea 10/2001. Aceste cereri, respectiv actiunile de anulare a unui contract de vanzare cumparare pentru alt chirias, actiune perimata, respectiv actiunea prin care contesta Decizia Primarului General prin care se respingea cererea pretinsilor mostenitori, dosar suspendat pentru neprezentarea partilor din luna decembrie 2008.
Doresc sa ma sfatuiti ce sa fac: sa astept sa se implineasca termenul de perimare de 1 an al dosarului. Precizez ca acest dosar aflat pe rol la TMB, ma impiedica sa finalizez procedura de cumparare a imobilului, iar actiunea petentilor este nesustinuta de documente, avand doar rolul de a ma impiedica sa cumpar apartamentul. va multumesc anticipat!