Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune prin care se contesta Decizia Primarului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune prin care se contesta Decizia Primarului General

Sunt chrias la AFI si doresc sa cumpar apartamentul in care locuiesc, dar doua persoane care au pretins ca sunt mostenitorii unui vechi proprietar al imobilului, dar nu au depus nici un fel de documente care sa sustina afirmatia lor, doar cererile simple pe Legea 112 si Legea 10/2001. Aceste cereri, respectiv actiunile de anulare a unui contract de vanzare cumparare pentru alt chirias, actiune perimata, respectiv actiunea prin care contesta Decizia Primarului General prin care se respingea cererea pretinsilor mostenitori, dosar suspendat pentru neprezentarea partilor din luna decembrie 2008.
Doresc sa ma sfatuiti ce sa fac: sa astept sa se implineasca termenul de perimare de 1 an al dosarului. Precizez ca acest dosar aflat pe rol la TMB, ma impiedica sa finalizez procedura de cumparare a imobilului, iar actiunea petentilor este nesustinuta de documente, avand doar rolul de a ma impiedica sa cumpar apartamentul. va multumesc anticipat!
Daca dvs.nu sunteti parte in proces nu puteti face nimic in instanta. Daca s-a suspendat dosarul pentru lipsa partilor, inseamna ca nici din partea primariei nu s-a prezentat nimeni. In acest caz puteti sa adresati un memoriu primarului, sau directiei juridice, prin care sa le cereti sa solicite repunerea pe rol a dosarului si sa actioneze in sensul solutionarii cauzei ( daca reclamantii nu se prezinta, se poate solutiona si in lipsa lor), aratind ca pasivitatea juristilor primariei aduc prejudicii intereselor dvs. dar si ale primariei.
Am depus doua cereri la Primarie pentru repunerea pe rol, dar nimic. Intradevar, fiind chirias, nu am calitate procesuala. Intrebare: nu este mai bine sa astept perimarea si apoi cu raspunsul de la TMB (actiune perimata), respectiv reaspunsul Primariei Capitalei pe cele doua actiuni, una deja perimata, cealalta suspendata pe baza art. 242, art. 2, C.Proc.Civ., deci cand va fi si aceasta a doua actiune perimata, sa solicit adeverinta de la Dir. Jur.Contenc.Leg. si sa pot cumpara pe baza ei apartamentul. Multumesc pentru raspunsul rapid. Cu respect, AD
Paven Florentina a scris:

Daca dvs.nu sunteti parte in proces nu puteti face nimic in instanta. Daca s-a suspendat dosarul pentru lipsa partilor, inseamna ca nici din partea primariei nu s-a prezentat nimeni. In acest caz puteti sa adresati un memoriu primarului, sau directiei juridice, prin care sa le cereti sa solicite repunerea pe rol a dosarului si sa actioneze in sensul solutionarii cauzei ( daca reclamantii nu se prezinta, se poate solutiona si in lipsa lor), aratind ca pasivitatea juristilor primariei aduc prejudicii intereselor dvs. dar si ale primariei.

Rog vedeti raspunsul meu la indicatiile dumneavoastra.
Paven Florentina a scris:

Daca dvs.nu sunteti parte in proces nu puteti face nimic in instanta. Daca s-a suspendat dosarul pentru lipsa partilor, inseamna ca nici din partea primariei nu s-a prezentat nimeni. In acest caz puteti sa adresati un memoriu primarului, sau directiei juridice, prin care sa le cereti sa solicite repunerea pe rol a dosarului si sa actioneze in sensul solutionarii cauzei ( daca reclamantii nu se prezinta, se poate solutiona si in lipsa lor), aratind ca pasivitatea juristilor primariei aduc prejudicii intereselor dvs. dar si ale primariei.

Aveti dreptate, dar repunerea pe rol, poate determina din nou citarea petentilor, tergiversari simple din partea lor, cu cai de atac, etc. stiti mai bine decat mine ca acestea dureaza si stanjenesc dreptul si interesul meu. Ma gandesc sa il las sa se perime, poate petentii uita de dosar si pot cumpara apartamentul. Doamne ajuta!:D
Sigur ca se poate intimpla si acest lucru, sa dureze mai mult solutionarea cauzei cu toate caile de atac. Puteti astepta sa se perime cauza, dar puteti avea surpriza ca si cu o zi inainte de termenul de perimare, reclamantii sa repuna cauza pe rol si veti constata ca totul se prelungeste si cu lunile care mai sunt pina in decembrie ( sau ianuarie, pt. ca perimarea urmeaza a se constata de instanta, nu intervine automat). Se pare ca ambele ipoteze presupun o perioada de timp de asteptare, dvs. puteti aprecia cum este mai favorabil.