avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Activitate IdaTuning

Activitate IdaTuning

da domnul meu insa fordul meu e an fabricatie 1995 nu 1998... deci. Varianta cu stergerea seriei credeti ca ar merge? sau e un raspuns oficial si voi fi trecut in baza de date rar cu motor neconform ce spuneti ? Multumesc
bun RAR nu vrea sa imi autentifice masina eu ce fac? pot dovedi ca motorul e de pe o masina cumparata de mine care zace in curte... ce e de facut trebuie sa vand masina si nu pot... astept pareri:(
Buna ziua, astazi am fost la registru sa perfectez actele pentru o masina care urma sa o vand (ford mondeo) masina a fost cumparata personal de mine si din cauza unei functionari defectuase a calculatorului motorul a cedat distrugand chiuloasa bloc spart in 3 locuri piston biela etc. Am decis schimbarea acestui motor costul pieselor si a manoperei fiind egale cu costul masinii. Asa ca am cumparat din targ un mondeo din 96 si m-am apucat sa schimb motorul lam pus sus insa a venit momentul sa vand masina asa ca am gasit clientul m-am inteles cu el si am ajuns la rar. Toate bune si frumoase clientul a spus ca are pe cineva acolo si sa mergem la el ca poate nu ies noxele si o sa rezolve el asa ca am mers la dansu. dupa 2 ore surpriza imi spune raspicat urmatoarele. Acest motor a fost schimbat intr-un mod denaturat si nu mai bat seriile asa ca nu se poate face nimica. Vechiul motor era intradevar de 1600 insa actualul e de 1800 nu trebuie sa reprezinte asta o problema deoarece anu trecut am facut remotorizare la un golf de pe 1400 pe 1600 si atuncia nu au fost probleme initial mi-au cerut o foaie pe proprie raspundere de la notar cum ca eu am schimbat motorul si ca eu lam cumparat de dincolo. Motorul din cate stiu eu e piesa de schimb nu ? De ce acuma nu a mentionat nimic de acea foaie? sau de ce a spus direct ca nu se poate sub nici o forma remotoriza? care e procedura????

Spuneti-mi ce trebuie sa duc la rar? declaratie pe proprie raspundere ca a fost schimbat motorul, sa sterg seria de pe el chiar daca nu e o rezolvare prea legala? sau ce e de facut... motorul vechi a ajuns la fier vechi ce sa fac? Masina donatoare este cumparata personal de mine si se afla in curtea proprie... sa le duc epava la rar sa o vada? ce e de facut. Multumesc
Răspuns la discuția Cum aflu daca masina e radiata?
Bun am cumparat masina nu e radiata insa acuma nu reusesc sa dau de proprietar, pe carte e trecut numele, si satul bramasesti/galati fara numar fara nimic:( politia nu are in evidenta adresa complecta sau nu vrea sa mi o dea eu acuma cum inscriu masina pe mine??
Răspuns la discuția Cum aflu daca masina e radiata?
Am sa ma duc maine dimineata la regimu permise si inmatriculari din hunedoara sa vad in ce masura ma ajuta cei de acolo, cu date despre persoana care detine masina de drept(cea din galati) Cartea ma m uitat pe ea si e trecut si el pe carte insa nu ca proprietar, e trecut in rubrica proprietarilor dar el zice ca proprietarul e cel din galati , intradevat langa numele lui nu e pusa nici o stampila, in plus de asta are si un certificat de autentificare facut in 7-7-2010 adica cu data de acum 5 zile, acuma certificatul ala daca e facut ma gandesc ca masina e in regula si nu e radiata nu ? nu are talon pe motiv ca ia fosst luat pentru placuta numar spate ceea ce e neadavarat eu stiu ca asta e contraventie si se da amenda nu ? acuma ceva nu e bine ... politia din judet este in masura sa imi dea date despre masina sau proprietar sau nu ? sa stiu ma duc la ei sau nu ???
Răspuns la discuția Cum aflu daca masina e radiata?
Bun, am fost astazi si am vazut masina, arata binisor nu am cumparat-o acuma va intreb unde pot sa aflu daca e radiata sau nu , sau cum pot sa iau legatura cu proprietarul tinand cont ca totusi distanta hunedoara galati= 500 km... multumesc
Răspuns la discuția Cum aflu daca masina e radiata?
abcdeadi a scris:

Fostul proprietar are posibilitatea radierii automobilului vandut indiferent daca are sau nu actele, numerele sau cartea de identitate. In trecut nu era posibil.
Cine cumpara automobilul are obligatia sa-si inmatriculeze masina pe numele lui.

bun, cumpar masina sau nu??
Răspuns la discuția Cum aflu daca masina e radiata?
elenas68 a scris:

Daca chiar vroia, putea! Declara actele pierdute...
Pe dvs. va intereseaza sa cumparati o masina, cu acte in regula sau cum sa o cumparati de la persoana care v-a aratat-o? Daca stiti ce acte sunt necesare pentru vanzarea unei masini, eu nu vad ca aveti o problema!

Ba am o problema pur si simplu nu stiu daca se poate radia masina fara ce am enumerat eu mai sus, in plus de asta cum duce el placutele si seria daca el nu mai detine masina???. Asta e problema. masina e chilipir de aia ma grabesc sa ma stiu intro parte. Declara actele pierdute dupa care x vine cu un contract de vanzare cumparare si pe proprietar il baga la ??? zic sau nu bine, adica eu vand masina cu contract de vc si dupa aia dau pierdute actele la masina si radiez masina , e normal ?
Răspuns la discuția Cum aflu daca masina e radiata?
Pai bun dar asta e o problema, masina e inscrisa in galati dupa cum ziceam mai sus si masina se afla in hunedoara... Eu din experienta stiu ca normal nu ai cum radia o masina fara carte, talon,placute inmatriculare(ambele) si seria de la caroserie la remat, ba mai mult de 2 ani circul cu o masina cu actele pe numele unui om din dobra si omu a incercat de cateva ori sa imi radieze mie masina insa nu poate ca nu are actele asa zice el, si pe deasupra nici nu vrea sa o treaca pe mine pe motiv ca nu e platit impozitu din 2001 pe masina dar masina e la mine de 2 ani ... asta e o alta poveste nu intram in detalii insa eu asa stiu ca pentru a radia o masina nu e asa usor... sau ma insel ?
Buna ziua, incep prin a spune ca duminica imi voi cumpar o masina din oras de la mine, masina este inscrisa pe galati, persoana care a cumparat masina a pierdut 1 numar cel de pe spate, politia la prins si ia luat talonul, el are cartea masinii si o placuta cu numarul de inmatriculare, eu acuma daca cumpar masina si fac un act de vanzare cumparare de mana(duminica nu gasesc notar) de unde pot sti ca masina nu e radiata? mentionez ca masina nu e pe numele lui ci e pe numele unui domn din galati, eu la politie nu ma pot duce duminica. Deci in mare daca omul are cartea masinii si cel putin un numar de inmatriculare proprietarul de drept (cel din acte) poate radia masina si eu astfel sa iau o masina radiata fara sa imi dau seama? am nevoie de un raspuns convingator pana duminica la ora 19. Va multumesc anticipat pentru timpul acordat.