avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate kukac

Activitate kukac

Răspuns la discuția despagubiri accident motocicleta
Am sa incerc varianta propusa de dl. Hedesiu si am sa depun o adresa catre societatea de asigurare. Initial ma gandisem sa ma adresez direct comisiei de supraveghere a asigurarilor, chiar am fost la sediul lor local, dar nu au putut sa-mi raspunda.

Va multumesc, pentru raspunsuri.

Laszlo Bacs-Bialis
Buna!

Deschid acest subiect, deoarece nu am gasit raspunsul la intrebarea mea in subiectele anterioare, daca gresesc rog a ma indruma la subiectul corespuzator si inchiderea acesteia.

Am fost implicat intr-un accident ca parte vatamata, eu fiind motociclistul. Asigurarile imi despagubesc daunele conform calculelor la dauna totala (valoarea reparatiilor fiind mai mare decat valoare motocicletei) pe RCA, insa nu vor sa-mi despagubeasca echipamentul moto (casca, manusi, geaca). Conform politistului constatator acesta se despagubeste, am si gasit pe net un Ordin nr. 20/2008, publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 762 din 11/11/2008 in care la articolul 26 alin.1 lit b este mentionat ca se despagubesc pagubele materiale, care intr-un fel imi da dreptate.

Asiguratorul imi invoca ca motive de ne acordare de despagubire: 1. ca nu este mentionat in nici o reglemantare clar ca trebuie sa despagubeasca echipamentul, 2. ca oricum ar intra in acelasi dosar de dauna, unde deja am calculat pe dauna totala, deci nu voi primii mai multi bani.

Daca ati mai intalnit situatii de gen, rog a ma directiona catre legislatia corecta, mentionez inca nu am inchis dosarul de dauna, desi evenimentul sa produs anul trecut in octombrie.

Orice informatie e binevenita.

Cu respect,
Laszlo Bacs-Bialis
Buna ziua!

O singura intrebare as avea si am nevoie de un raspuns destul de urgent.
Am fost amendat pt parcare pe trotuar, desi nu erau semne de parcare/stationare interzisa si lasasem loc suficient pt trecerea pietonilor, pe baza unei hotarari a consiliului local Cluj. Mi sa blocat roata, evident cu un proces verbal de blocare/deblocare pe care l-am platit. Pe langa acest proces verbal mi sa intocmit si o nota de constatare in care sunt invitat la primarie pt achitarea amenzii contraventionale. Insa pe aceasta nota de constatare desi la Agent Constatator este mentionat clar in paranteza "nume, prenume in clar, semnatura" nu apare semnatura, decat numele si prenumele.
Se poate declara nul nota de contraventie si amenda in cazul de fata??
Conform OG2/2001este precizat acest fapt doar pt procesul verbal ceea ce din cate inteleg mi se va inmana la fata locului cand achit amenda.

Multumesc,
Laszlo Bacs-Bialis
Răspuns la discuția CONTRAVENTIE PARCARE
Buna ziua!

O singura intrebare as avea si am nevoie de un raspuns destul de urgent.
Am fost amendat pt parcare pe trotuar, desi nu erau semne de parcare/stationare interzisa si lasasem loc suficient pt trecerea pietonilor, pe baza unei hotarari a consiliului local Cluj. Mi sa blocat roata, evident cu un proces verbal de blocare/deblocare pe care l-am platit. Pe langa acest proces verbal mi sa intocmit si o nota de constatare in care sunt invitat la primarie pt achitarea amenzii contraventionale. Insa pe aceasta nota de constatare desi la Agent Constatator este mentionat clar in paranteza "nume, prenume in clar, semnatura" nu apare semnatura, decat numele si prenumele.
Se poate declara nul nota de contraventie si amenda in cazul de fata??
Conform OG2/2001este precizat acest fapt doar pt procesul verbal ceea ce din cate inteleg mi se va inmana la fata locului cand achit amenda.

Multumesc,
Laszlo Bacs-Bialis