Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... nota de constatare parcare neregulamentara
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

nota de constatare parcare neregulamentara

Buna ziua!

O singura intrebare as avea si am nevoie de un raspuns destul de urgent.
Am fost amendat pt parcare pe trotuar, desi nu erau semne de parcare/stationare interzisa si lasasem loc suficient pt trecerea pietonilor, pe baza unei hotarari a consiliului local Cluj. Mi sa blocat roata, evident cu un proces verbal de blocare/deblocare pe care l-am platit. Pe langa acest proces verbal mi sa intocmit si o nota de constatare in care sunt invitat la primarie pt achitarea amenzii contraventionale. Insa pe aceasta nota de constatare desi la Agent Constatator este mentionat clar in paranteza "nume, prenume in clar, semnatura" nu apare semnatura, decat numele si prenumele.
Se poate declara nul nota de contraventie si amenda in cazul de fata??
Conform OG2/2001este precizat acest fapt doar pt procesul verbal ceea ce din cate inteleg mi se va inmana la fata locului cand achit amenda.

Multumesc,
Laszlo Bacs-Bialis
kukac a scris:

Buna ziua!

O singura intrebare as avea si am nevoie de un raspuns destul de urgent.
Am fost amendat pt parcare pe trotuar, desi nu erau semne de parcare/stationare interzisa si lasasem loc suficient pt trecerea pietonilor, pe baza unei hotarari a consiliului local Cluj. Mi sa blocat roata, evident cu un proces verbal de blocare/deblocare pe care l-am platit. Pe langa acest proces verbal mi sa intocmit si o nota de constatare in care sunt invitat la primarie pt achitarea amenzii contraventionale. Insa pe aceasta nota de constatare desi la Agent Constatator este mentionat clar in paranteza "nume, prenume in clar, semnatura" nu apare semnatura, decat numele si prenumele.
Se poate declara nul nota de contraventie si amenda in cazul de fata??
Conform OG2/2001este precizat acest fapt doar pt procesul verbal ceea ce din cate inteleg mi se va inmana la fata locului cand achit amenda.

Multumesc,
Laszlo Bacs-Bialis

Dupa primirea procesului verbal formulati contestatie impotriva acestuia in termen de 15 zile.Este posibil ca procesul-verbal ce vi se va inmana sa contina vicii dintre cele prevazute in OG nr.2/2001 si pe care ar trebui sa le speculati.
In Bucuresti mai multe astfel de procese verbale au fost contestate,motivandu-se ca nu este inserat in procesul verbal din ce se compune amenda de ridicare a masinii,ca persoana careia i s-a ridicat masina ,nu a fost notificata(nici nu se putea )cu privire la masura luata,creandu-se astfel o perioada de timp temerea ca autovehiculul a fost sustras.Multe dintre aceste contestatii au fost admise,mai ales de catre Judecatoria Sectorului 6 Bucuresti.Deci,avand in vedere toate cele mentionate,va recomand formularea contestatiei impotriva procesului verbal.In aceasta mentionati la cat timp dupa ce masina v-a fost ridicata ati aflat despre aceasta masura.
Succes !
Buna ziua
Ce inseamna "lasasem loc suficient pentru trecerea pietonilor"?
cioan a scris:

Ce inseamna "lasasem loc suficient pentru trecerea pietonilor"?

probabil domnu se refera ca desi parcase pe trotuar a lasat acel spatiu de 1-1,5 m ptr circulatia lejera a pietonilor...daca nu ma insel In Codul rutier este prevazut acest lucru la art.72 (7), dar cu siguranta sanctiunea a fost aplicata de un ag.constatator al Primariei in baza vreounei HCL si este foarte posibil ca o astfel de prevedere sa lipseasca din acea HCL, de aceea trebuie studiata putin.