avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate adina_1

Activitate adina_1

Răspuns la discuția concediul de odihna
elena, in aceeasi situatie sunt si eu. nu esti obligata sa iei concediul prenatal, cu siguranta. in ceea ce priveste plata concediului de odihna, nu cred sa fie vb de compensarea CO neefectuat, ci mai degraba de drepturile banesti aferente CO, castigate in urma activitatii didactice efectuate in acest an scolar. contabila de la scoala imi spune ca nu ma va plati si pt CO si pt C postnatal, fara argumente, desi o colega din aceeasi scoala a primit anul trecut, concomitent si CO si C postnatal . Dar cand si cum vom beneficia de banii pt CO la care avem dreptul? dealtfel eu nu voi primi nici prima de nastere datorita lipsei de fonduri , dar mai ales a bunavointei...
sper sa gasim aici persoane care sa ne ajute sa ne sustinem drepturile, caci atunci cand nu esti informat...
buna ziua! sunt cadru didactic titular iar pt anul şcolar 2008-2009 am satisfacut intreg stagiul de activitate in scoala, drept pentru care beneficiez conform legislatiei, de 78zile calendaristice de concediu de odihna in perioada 27 iunie, 31 august 2009. sunt insarcinata si urmeaza sa nasc la 1 august, probabil. astfel, incepand cu 1 august voi intra in concediu postnatal ( mentionez ca nu am solicitat concediu prenatal).
ce se intampla cu drepturile banesti cuvenite pt concediul de odihna aferent lunii august 2009, pe care sunt nevoita sa-l intrerup? Mentionez ca nu solicit compensarea CO neefectuat , ci drepturile banesti pt CO .
Cum pot beneficia de acesti bani ?
contabila unitatii nu vrea sa imi argumenteze refuzul platii acestora, cu atat mai mult cu cat o colega de scoala a primit concomitent bani pt concediul de odihna si bani pt concediul postnatal intr-o situatie similara, in aceeasi unitate, anul trecut, calculati de acelasi contabil.
poate ma ajutati sa inteleg situatia si poate chiar sa ma trimiteti la legislatia in vigoare in acest sens .
va multumesc anticipat pt atentia si timpul acordat!
o zi buna!