avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate liaflo

Activitate liaflo

Multumesc mult pentru raspunsuri. Pe 15 am termenul. Nu am avocat pentru ca intentioneaza probabil sa ma lase balta, in mijlocul procesului, pentru o restanta de aproximativ 5 % din contravaloarea consistenta a onorariului.
Sunt inculpat judecat in stare de libertate intr-un proces penal in Oradea, eu locuiesc in Bucuresti. Am cum sa aflu daca va avea loc infatisarea avand in vedere greva magistratilor si, daca se va amana automat, exista vreo modalitate prin care as putea sa nu ma prezint (scutind drumul de 12 ore si cheltuielile macar de data asta)? Multumesc anticipat...
Totusi, trebuie sa treaca 3 ani de cand am fumat, fara a pune in pericol pe nimeni, desigur, un joint, pana imi voi putea lua carnetul de condus? Sunt multi cei care se relaxeaza cu alcool acasa si totusi nu toti se urca beti morti la volan, sau? De ce ar indica consumul recreational de cannabis ca voi savarsi si o infractiune in trafic? Accept ca cetatean roman sa fiu sanctionat pentru consum, neavand de ales.. dar ce legatura are cu condusul? Nu cred ca sub influenta alcoolului ai fi mai putin periculos la volan, totusi se presupune ca nu o sa o faci chiar daca in week-end-uri alegi sa cazi sub masa. Si curiozitatea era: daca am deja carnetul si patesc ceva asemanator, primesc amenda pt consum dar nu imi este ridicat si permisul. Daca nu-l am, pot sa-mi iau gandul. Oarecum ilogic. Multumesc.
Va multumesc pt raspunsuri. Mi se pare oarecum ciudat, avand in vedere ca celor care au deja carnetul si sunt sanctionati pt obiceiuri personale de acest gen acesta nu li se suspenda.. Plus ca lui nea Gherorghe nu-i ridica nimeni carnetul daca bea la carciuma din colt sau la el in sufragerie, ci numai daca ajunge la volan intr-o stare ce-i poate pune in pericol pe ceilalti participanti la trafic..
Am luat o amenda penala pt consum de iarba.. o platesc.. voi avea probleme daca vreau sa ma inscriu la scoala de soferi? Daca da ce pot face? Multumesc