avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1833 soluții astăzi
Forum Activitate diana123456

Activitate diana123456

Multumesc pentru raspuns!
Impreuna cu prietenul meu am cumparat un apartament prin programul prima casa 4. La anul dorim sa ne casatorim si deoarece nu am putut fi trecuti amandoi in actul de proprietate (conditia bancii), as vrea sa stiu cum putem remedia acest lucru?
Se poate face un contract prenuptial sau vreun alt act prin care sa avem drepturi egale asupra imobilului ? Sau se poate modifica titlul de proprietate?
Multumesc!
Răspuns la discuția 2 carti de munca
dar pentru a putea lua carnetul de la miercurea ciuc trebuie sa ma prezint personal la itm harghita sau pot face o cerere ceva?..si ce acte imi sunt necesare pt a face acest lucru?..si inca ceva: pe mine nu ma intereseaza sa mi se treaca datele de la al doilea loc de munca pe primul, nu se poate anula pur si simplu pentru ca a trecut ceva timp de cand nu mai lucrez nici acolo si nu vreau sa-i bat la cap ca si-asa nu sunt prea binevoitori..
multumesc mult pt raspunsuri!
pe la inceputul anului trecut (februarie) m-am angajat la o firma cu sediul in miercurea ciuc, eu fiind din bucuresti..activitatea o puteam desfasura de oriunde din tara ptr ca lucram prin internet..am trimis toate actele cerute prin posta la miercurea ciuc..insa dupa 1 luna n-am mai vrut sa lucrez acolo si le-am zis, insa nu am trimis o demisie, iar la sfarsitul anului m-au sunat sa-mi comunice ca au semnat ei o demisie si ma pot duce sa-mi ridic cartea de munca..insa eu nu am stiut ca mi s-a facut carte de munca si in cursul anului, prin iulie m-am angajat in alta parte si am dat declaratie ca nu am carte de munca ptr ca n-am stiut ca am..am aflat abia in decembrie..si astfel m-am ales cu 2 carti de munca..una in miercurea ciuc si alta in bucuresti..cum pot sa fac s-o anulez pe cea de la miercurea ciuc?