Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate modifica titlul de proprietate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate modifica titlul de proprietate?

Impreuna cu prietenul meu am cumparat un apartament prin programul prima casa 4. La anul dorim sa ne casatorim si deoarece nu am putut fi trecuti amandoi in actul de proprietate (conditia bancii), as vrea sa stiu cum putem remedia acest lucru?
Se poate face un contract prenuptial sau vreun alt act prin care sa avem drepturi egale asupra imobilului ? Sau se poate modifica titlul de proprietate?
Multumesc!
Buna ziua,
Prietenul dumneavoastra, dupa casatorie, cand va va fi sot, va putea sa va doneze o parte din acel apartament, in felul acesta fiind ambii coproprietari.
Din pacate aceste acte nu se pot face dacat la notariat, cu plata taxelor de rigoare.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Multumesc pentru raspuns!
Puteti incheia si o conventie matrimoniala pe regim conventional. ea isi va produce efectele dupa incheierea casatoriei.
Atentie insa ca veti avea nevoie de acordul bancii creditoare, caci exista o interdictie de instrainare de 5 ani la programul prima Casa.