Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... co-propietar - procura vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

co-propietar - procura vanzare apartament

Buna ziua,
As dori sa stiu care este procedura necesara pt obtinerea drepturilor de vanzare si administrare a unui apartament.
Mai precis, ce acte sunt necesare pt. intocmirea procurii notariale + ce trebuie specificat expres in procura notariala, care sunt pasii de urmat.
In prezent sunt co-propietar - in proportie de 20%, in urma acordarii unui avans la cumparare.
Restul, de 80%, au fost preluati prin credit ipotecar, de catre celalat co-proprietar, care este acum in imposibilitatea de a mai continua plata ratelor catre banca.
Orice lamuriri, sfaturi, precizari sunt binevenite. Multumesc.
Buna ziua,
Va trebui sa va adresati unui notar fiind singurul in masura sa va rezolve problema.
La notar va trebui sa mergeti ambii coproprietari, cel care este acum in imposibilitate sa administreze transmitandu-va dumneavoastra acest drept.
Este o procura speciala de administrare si cu drept de instrainare, semnatura dumneavoastra fiindu-i opozabila.
De obicei in astfel de acte se specifica in clar ca cineva imputerniceste pe celalalt sa administreze, sa negocieze si sa instraineze chiar catre el insusi acel bun, semnatura celui care este imputernicit fiind opozabila celui care a imputernicit.
Actele de acest gen sunt destul de standardizate la notariate si, cum doar ei pot sa le incheie, nu prea aveti alte posibilitati decat sa va adresati lor.
Va trebui sa mergeti la notar cu actele de identitate si de proprietate in original.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Pt procura nu va sunt necesare prea multe acte- buletinele si actul de proprietate., veti putea trece in procura tot ce doriti in lgatura cu casa
Pentru orice act in legatura cu casa- vanzare; inchiriere etc. veti avea nevoie de acordul bancii, asa ca va trebuie si o imputernicire pt a reprezenta coproprietarul in fata bancii.
Daca nu plateste ratele si nici dvs in locul lui, ajunge la executare silita, veti pierde ap si nu va mai ajuta procura.
va multumesc pentru raspunsuri