Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procura

buna ziua ,
am si eu o problema.
Parintii mei trebuie sa prezinte la avocat, pentru o problema cu un teren, o procura de la o persoana care este stabilita in Grecia.
Intrebarile mele sunt: aceasta trebuie sa fie in limba romana,unde se poate adresa acolo in Grecia (sau facem traducere aici) si ca modalitate de transmitere e valabil mail -ul?
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.

Buna ziua,
Procura trebuie sa fie notariala sau sa fie intocmita la un consulat sau ambasada Romana din Grecia.
Daca este notariala este in limba elena deci veti face traducerea in romana aici la un traducator autorizat.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Va multumesc si va rog sa-mi spuneti cum e bine s-o transmita- mail e bine sau trebuie prin posta curierat? conteaza?
va multumesc
Procura trebuie in original si apostilata adusa in tara tradusa si legalizata daca o faceti la un notar din grecia. daca o faceti la Consulat evident se face in limba romana si va trimite originalul in limba romana.
Va trebui sa o transmita prin posta avand nevoie de original in instanta.
Doar pentru traducere, daca traducatorul este deacodd, o poate transmite scanata prin email.
Nu uitati sa-i spuneti celui din Grecia sa precizeze scopul procurii si intinderea ei.
Sa precizeze, deasemenea si faptul ca imputernicitul are dreptul sa angajeze avocat.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator