Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procura notariala sau imputernicire avocatiala pentru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procura notariala sau imputernicire avocatiala pentru consultare dosar?

Daca doresc sa consult un dosar dintr-o arhiva intr-un dosar civil, procura pe care mi-o da partea din dosar trebuie sa fie notariala sau e suficienta procura speciala pentru a consulta dosarul?
Multumesc
Buna ziua,
Ori imputernicire avocatiala ori procura notariala.
Asta este legea.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Stimat forumist,

Procura notarială poate fi generală sau specială. Ar fi utilă, deci, o procură notarială specială (adică nu una generică de administrare) privind dosarul cu pricina, în care să se arate clar litigiul respectiv, limitele procurii.

Cel mai bine ar fi să contactați un notar pentru detalii.

Cu stimă.
Multumesc! Sa inteleg ca partea din dosar trebuie sa imi faca o procura notariala speciala, pentru dosarul respectiv. Si imputernicirea avocatiala, cum preciza av. Gabriel Klein Kiritescu, este de fapt vorba despre un avocat pe care partea il imputerniceste sa studieze dosarul?
ionu roman a scris:

Si imputernicirea avocatiala, cum preciza av. Gabriel Klein Kiritescu, este de fapt vorba despre un avocat pe care partea il imputerniceste sa studieze dosarul?

Exact!
Stimat forumist,

Evident, împuternicirea avocațială va fi adresată exclusiv unui avocat și arată mandatul avocatului de a-și desfășura profesia, în temeiul unui contract de asistanță/reprezentare juridică.

Dvs, însă, veți face o procură notarială.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator