Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pentru studiu dosar la tribunal, e suficienta o ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pentru studiu dosar la tribunal, e suficienta o imputernicire sau trebuie mers la notar

Sunt plecat din tara si voi avea termen intr-un proces cu o zi dupa ce ma intorc. Intrebarea mea este daca pot delega un prieten sa studieze dosarul pe pentru a vedea ce depune parte adversa, facand acest lucru cu o simpla imputernicire cu semnatura mea, sau trebuie facuta o procura notariala pentru acest demers.

Multumesc anticipat.
Buna seara,
Un prieten poate merge cu imputernicire speciala notariala. Un avocat doar cu o imputernicire avocatiala!
Fie angajati un av pt studierea dosarului fie printr-o procura notariala imputerniciti persoana dorita .Succes.
Dacă aveți timp suficient, puteți să împuterniciți o persoană pentru studiul dosarului, putând să acordați un mandat la consulatul României din țara unde sunteți sau la un notar din acea țară (cu apostila de la Haga).
Mai simplu este să angajați un avocat (se poate angaja prin telefon sau email), mai ales că aveți nevoie și de reprezentare în fața instanței,
Mai puteți să cereți amânarea procesului (prin cerere trimisă prin poștă sau curier sau prin email) motivat de faptul că vă aflați în străinătate.
Un prieten zugrav degeaba studiază dosarul.

Dacă vreți sprijin de specialitate apelați la avocat.

Dacă nu vreți avocat trebuie procura notariala.

Dacă cel împuternicit e student la drept trebuie sa se priceapă la drept bine de tot ca sa va ajute.