avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Putin ajutor va rog frumos - instrainare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Putin ajutor va rog frumos - instrainare teren

am un act de donatie pe un teren ...facut de bunicul meu...dar intre timp bunicul a murit si ce se afla pe teren casa si restul au revenit dupa moartea bunicului fiului sau adica tatalui meu....
intrebare.....pot la randul meu sa vand...sau sa donez terenul catre alta persoana....cu respect...Maricel.....
Ultima modificare: Joi, 6 Iunie 2013
Maricel09, utilizator
Cel mai recent răspuns: Maricel09 , utilizator 18:37, 7 Iunie 2013
Buna ziua,
De putul puteti, dar ce faceti cu casa si restul bunurilor care apartin tatalui?
av. Gabriel Klein Kiritescu
multumesc ptr raspuns.......eu am putine probleme cu o banca si vreau sa nu mai fie terenul pe numele meu...asta e problema....sa nu imi ia banca terenul.....
Buna ziua,
Vindet-l tatalui.
av. Gabriel Klein kiritescu
problema este ca nu prea ne intelegem si eu vreau sa il donez altei persoane...nu santem in relatii bune ......il pot scoate...evacua de pe teren...daca se poate va rog frumos sa imi spuneti cum....cu respect Maricel...
Buna ziua,
Nu aveti cum. El are drept de superficie atata timp cat exista bunurile pe teren.
av. Gabriel Klein kiritescu

Alte discuții în legătură

Cote mostenire stelicad stelicad Tatal meu de 74 da ani vrea sa se racasatoreasca. El are o casuta pe un teren pe care eu l-am primit prin cedare de la un prieten al meu care este stabilit in ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere. anulare amaliatutu amaliatutu Am stat in concubinaj 7 ani din care rezulta un minor de 4 ani care ai poarta numele tatalui ,minorul este in custodia mea primeste pensie alimentara ,ne-am ... (vezi toată discuția)
Mostenire in urma renuntarii tacite mihaelamihaela1234 mihaelamihaela1234 Bunicul meu a avut 15ha teren extravilan, o casa(in care a locuit cu tata) si 7 copii. In 1958 terenul a fost preluat in CAP iar in 1981 bunicii au decedat.In ... (vezi toată discuția)