Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire in urma renuntarii tacite
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire in urma renuntarii tacite

Bunicul meu a avut 15ha teren extravilan, o casa(in care a locuit cu tata) si 7 copii. In 1958 terenul a fost preluat in CAP iar in 1981 bunicii au decedat.In termen de 6 luni de la moartea acestora ceilalti frati nu au venit sa ridice pretentii la casa(imobilul a fost folosit in continuare de tatal meu si a ramas lui), iar in 1991 cand s-au dat titlurile de propritate, acestea s-au eliberat pentru fiecare in suprafete egale. Poate tatal meu sa inceapa un proces in care motivand renuntarea tacita la mostenire a celorlalti sa castige intreaga suprafata de teren?
Buna ziua,
Nu exista renuntare tacita la mostenire.
Ar putea sa deschida procedura de dezbatere a succesiunii si fratii dansului sa fie renuntatori.
av. Gabriel Klein Kiritescu
M-am exprimat gresit, de fapt fratii nu au acceptat mostenirea in tremenul de 6 luni. Are tata sanse cu procesul sau mai bine ar renunta la idee?
Daca poate sa dovedeasca cele relatate de dumneavoastra, are.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Daca unul din frati zice ca i-a ramas o tesatoare, celalalt o oala de lut si asa mai departe, in acest fel sunt considerati si ei ca au acceptat mostenirea?
Acceptarea tacita a mostenirii inseamna sa te porti ca un mostenitor, adica sa platesti datoriile succesiunii, impozite, sa instrainezi chiar bunuri din masa succesorala , faptul ca eu pastrez o oala e cam mult spus ca al valora acceptare tacita...